BIST Şirket Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri

26 Ocak 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,26% artışla  8.191,37 puandan başladı.
  • Wells Fargo Uluslararası Ekonomisti Nick Bennenbroek, 2024 Uluslararası Ekonomik Görünüm raporlarında yer verdikleri dolar/TL tahminlerine ilişkin konuştu. Bennebroek, Tezlerinin TCMB’nin geleneksel politikalar uygulamaya devam etmesi ve enflasyonda düşüş görülmesi durumunda geçerli olduğunu ifade etti.
  • Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren çalışma hayatına ilişkin kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasayla, en düşük emekli aylığı 10 bin liraya, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılacak zam oranı ise yüzde 49,25’e yükseltildi. 
  • Bugün içinde 1986 liraya kadar tırmanan gram altın fiyatı, şu dakikalarda 0,28% primle 1969 liradan alıcı buluyor.
  • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 5 şirketin 8,2 milyar lira ve 24,8 milyon dolar tutarındaki borçlanma ihracı başvurusunu onayladı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, açıklanan makroekonomik veriler ve şirket finansal sonuçlarından alınan sinyallerin ardından karışık bir seyir izleniyor.
  • Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel’in geçen yılın son çeyreğinde elde ettiği gelir 10% artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.
  • Avrupa Merkez Bankası (AMB) son toplantısında faiz indirimi için yaz aylarına işaret eden bir yönlendirme yapsa da piyasadaki fiyatlamalar ilk indirimin Nisan ayında beklendiğini gösterdi.
  • Asya-Pasifik piyasaları, bölgedeki elektrikli araç stoklarının ikinci günde de düşmesiyle Cuma günü çoğunlukla düşüş yaşarken, yatırımcılar da Tokyo’dan gelen enflasyon verilerini sindirdiler.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun kontrol altına alındığını ve Amerikalıların da kendisiyle aynı fikirde olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD- PCE Verileri – TSİ (16.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı