Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Günün Ekonomi Gelişmeleri 
Google News Icon Takip Et

5 Mart 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,06% artışla 8.913,41 puandan başladı.
  • JPMorgan, enflasyonun beklentileri aşmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Nisan’da 500 baz puanlık faiz artışı yapmasını bekliyor.
  • Apple, Türkiye fiyatlarına bir kez daha zam yaptı. Apple’ın en ucuz iPhone SE modeli 30 bin TL’ye dayanırken en pahalı iPhone 15 Pro Max ise 107 bin TL oldu.
  • TL’deki düzenli değer kaybı son iki seansta bir miktar hız kazanırken dolar/TL güne 31.60’lı seviyelerden başladı. 

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • JPMorgan’dan Marko Kolanovic ABD hisseleri ile Bitcoin’de yaşanan yükselişin çok fazla olduğu ve piyasalarda köpük oluştuğu uyarısını yaparken, Goldman’dan David Kostin ise değerlemelerin temel verilerle desteklendiği görüşünde
  • Çin yönetimi yıllık büyüme hedefini yüzde 5 civarında belirledi
  • Asya piyasalarında olumlu havanın etkisi devam ederken, ABD piyasalarında ilk sinyaller negatif seyre işaret etti.
  • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in üçüncü çeyrekteki sadece bir faiz indiriminden sonra bir sonraki toplantıda faiz indirimlerine ara verilmesini beklediğini söyledi.
  • Petrol fiyatları, özellikle en büyük ithalatçı Çin’deki makroekonomik zayıflık işaretlerinin, OPEC+’nın geniş çapta beklenen üretim kesintisi uzatmasını gölgede bırakmasıyla düşüşünü sürdürdü.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı