Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (28 Haziran)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (28 Haziran)
Google News Icon Takip Et

28 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,54% yükselişle 10.738,78 puandan başladı.
  • TCMB verilerine göre 21 Haziran haftasında bankaların TL mevduatlara verdikleri 3 ay vadeli faizlerin ortalaması 58,38%’e düştü. Böylece 3 ay vadeli mevduat faizleri altı hafta üst üste gerilemiş oldu.
  • Merkez Bankası’nın tebliğine göre bankalar ticari müşterilerin kredilerde erken kapatma talebini kabul etmek zorunda.
  • TCMB, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’in bankalarca hesaplanacak kaldıraç oranı bulunan bankalara, ilave olarak zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik “Zorunlu Karşılıklarda Farklılaşma” başlıklı bölümünü yürürlükten kaldırdı.
  • Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti 1 Temmuz 2024’ten itibaren değişiyor. Yeni dönemin başlayacağı pazartesi gününden itibaren işlem limiti 1500 lira olacak.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda dikkatler ABD’de açıklanacak Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesi çekirdek PCE’ye çevrildi.
  • Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faiz oranlarını en azından 2024 sonuna kadar mevcut seviyede tutması gerektiğini söyledi.
  • Japonya son dönemde kurda yaşanan tarihi hareketlerin etkisini hissederken, ülkenin başkentinde fiyat artışlarının Haziran ayında hızlandığı görüldü.
  • Fed üyesi Michelle Bowman, enflasyon baskılarının hala belirgin olduğu bir ortamda faiz indirimine karşı çıktı

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı