Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Mart 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

1 Mart 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,27% artışla 9.218,30 puandan başladı.
  • Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişiklikler akaryakıt fiyatlarına zam veya indirim olarak yansıyor. Motorine 1 lira 34 kuruş indirim geldi.
  • Dolar fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 31,2236 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne 31,3131 TL’den başladı.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, enflasyon görünümünde belirgin bir bozulma öngörülmesi halinde, para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı belirtildi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki yavaşlamanın devam ettiğine işaret eden verilerin ardından risk iştahı artarken, gözler yoğun veri gündemine çevrildi.
  • Bu seneki Bitcoin rallisinde büyük rol oynayan ETF’ler yüksek gelirli yatırımcılar tarafından da kabul görmeye başlıyor.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, geçen yıl yüzde 2,9 olan G20 ekonomik büyümesinin 2024’te yüzde 2,4’e düşmesini beklediğini bildirdi.
  • ABD’de federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısı, Temsilciler Meclisi ile Senatodan geçti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor.

Türkiye – Şubat Ayı İmalat PMI / TSİ (10.00)

Euro Bölgesi – Şubat Ayı Öncü Çekirdek TÜFE – Aylık / TSİ (13.00)

Euro Bölgesi – Şubat Ayı Öncü Çekirdek TÜFE – Yıllık / TSİ (13.00)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı