Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri

Şubat 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri

29 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,42% artışla 9.100,27 puandan başladı.
  • Dolar fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 31,1870 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne 31,2223 TL’den başladı.
  • Türkiye’nin dış ticaret haddi 2023’te bir önceki yıla göre 9,2 puan iyileşerek 84,9 değerine çıktı. Ancak bu değer 2013’ten bu yana 90’ın üzerinde, zaman zaman da 100’ün üzerinde olan endeks değerinin altında bulunuyor.
  • Altın fiyatları bir süredir yukarı yönlü hareketini sürdürürken; ons altın fiyatı ve gram altın fiyatı şubat ayını pozitif tarafta tamamlamaya hazırlanıyor. 

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel pay piyasalarında, ABD’de beklentilerin altında gelen büyüme verilerine karşın bireysel tüketim harcamalarının güçlü olduğuna ilişkin sinyaller alınmasıyla karışık bir seyir izleniyor.
  • ABD’nin büyük kripto para borsası Coinbase’de, kripto para birimi Bitcoin’in 60 bin doların üzerine çıkmasıyla artan işlem trafiği nedeniyle bir dizi teknik sorun yaşandığı bildirildi.
  • Avrupa Merkez Bankası(AMB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Avrupa Merkez Bankası’nın tüketici fiyatlarındaki büyümenin hedefine döndüğüne ikna olduğunda faiz oranlarını düşüreceğini yineledi.
  • Petrol, OPEC+’nın arz kesintilerini uzatmayı tercih edeceği beklentileri ve temel piyasa göstergelerinin yakın vadeli koşulların kademeli olarak sıkılaştığına işaret etmesiyle ikinci aylık yükselişine yöneldi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor.

Türkiye – 4. Çeyrek Büyüme Oranı / TSİ (10.00)

Türkiye – TCMB PPK Özeti / TSİ (14.00)

ABD – İşsizlik Maaşı Başvuruları / TSİ (16.30) 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti