Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (26 Haziran)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (26 Haziran)
Google News Icon Takip Et

26 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yatay bir seyirle 10.680,50 puandan başladı.
  • TL mevduatının toplam mevduat içerisindeki oranı 14 Haziran haftasında 62,9% ile rekor düzeye geldi. TL mevduatlarının toplam mevduata oranı en son 2014 ve 2015 yıllarında 62%’nin üzerine çıkmıştı.
  • Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı otomotiv sektöründe genel güvenlik yönetmeliği uygulamasını 31 Ağustos tarihine ertelendi.
  • Dolar/TL, dün geldiği 33 TL seviyesini yineledi. Saat 10:13 itibarıyla dolar, 33,0022 TL’den 

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin daha fazla ipucu aranması ve banka yetkililerinin temkinli sözle yönlendirmeleriyle karışık bir seyir izleniyor.
  • Tahvil yatırımcıları Fed’in Mart ayına kadar 300 baz puan faiz indireceğini fiyatlamaya başladı.
  • Çin’in ihracat görünümün iyileşmesi ve tüketici harcamaları yavaşlasa bile dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki büyümeyi desteklemesi bekleniyor.
  • Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook, zamanlaması belirsiz olsa da bir noktada faiz indiriminin uygun olacağını söyledi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı