Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (25 Haziran)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (25 Haziran)
Google News Icon Takip Et

25 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,12% yükselişle 10.780,64 puandan başladı.
  • Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Aylık Ekonomik Değerlendirme Raporu’nda, dışsal bir şok olmaması halinde, yaz aylarındaki aylık enflasyon eğilimleri ve bekleyişlerdeki gelişmelere bağlı olarak, TCMB’nin politika faizini sınırlı ve aşamalı indirmeye başlaması için koşulların Eylül ayından itibaren uygun hale gelebileceği belirtildi.
  • Ertelenen benzin ve motorin zammı pompa satış fiyatlarına yansıdı. Benzine 2 TL, motorin grubuna da 1,68 TL zam geldi.
  • Kiralarda 2 yıldır uygulanan yüzde 25 zam sınırında sona gelindi. Gelecek hafta Salı günü bu sınır kalkacak. Kiralar eskiden olduğu gibi yine “12 aylık enflasyon” rakamı üzerinden belirlenecek.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Microsoft ve Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi unvanını elde eden çip üreticisi Nvidia Corp hisseleri üç gün üst üste düştü. Son olarak 6,7% değer kaybı yaşayan Nvidia’da üç günlük kayıp 430 milyar doları buldu. 
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, gelecek üç yılda uygun fiyatlı konut finansmanını desteklemek için ek 100 milyon dolarlık program oluşturulacağını bildirdi.
  • Mt.Gox’un yıllardır kilitli duran kripto paraları serbest bırakacağı haberinin ardından dün gün içerisinde sert düşen kripto para piyasaları 25 Haziran 2024 tarihine sakin başladı. Piyasaların toplam büyüklüğü 0,25% düşerek 2,26 trilyon dolara yükseldi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı