Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Şubat 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

26 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,39% artışla 9.411,11 puandan başladı.
  • Gayrimenkul hariç, doğrudan dış yatırımlar tablosu ilk kez negatife döndü. Yurtdışına giden doğrudan yatırımların gelen yatırıma oranı 103%’ü aştı.
  • Dolar fiyatları, geçtiğimiz haftayı 31,0899 TL seviyesinden tamamlarken; yeni haftanın ilk işlem gününe 31,0942 TL’den başladı. Kur, açılış sonrasında 31,1087 TL’ye kadar yükselirken, böylelikle piyasalar açıkken gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ticari Gayrimenkul Fiyat Endeksi yayımlamaya başladı.
  • Bloomberg’in MSCI Türkiye ve MSCI Gelişen Piyasalar endeksi üzerinden fiyat/kazanç oranları üzerinden yaptığı analize göre Türk hisse senetleri gelişen ülke hisse senetlerinden 60% daha iskontolu.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Petrol fiyatları, yatırımcıların Mart ayı ve sonrasında küresel talep ve dengeler hakkında yeni ipuçları beklemesiyle daha fazla kayıpla haftalık düşüş yaşadı.
  • Küresel piyasalarda, geçen hafta Nvidia’nın son çeyrekte beklentilerin üzerinde kar açıklamasıyla artan risk iştahı yerini temkinli bir seyre bırakırken, bu hafta ABD’de büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Çin yerel yönetimleri geçtiğimiz seneye göre daha az tahvil ihracına çıkmayı planlıyor ve bu durum merkezi yönetimin borçlanmada ipleri eline almasıyla sonuçlanabilir.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti