Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (24 Haziran)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (24 Haziran)
Google News Icon Takip Et

24 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,19% yükselişle 10.791,65 puandan başladı.
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Cezayir ülkemizin Afrika kıtasında en çok yatırım yaptığı ülkedir. Doğrudan yatırımlar anlamında da 6 milyar dolar gibi ciddi bir hacme ulaşmış durumdayız.” dedi.
  • Bu yıl 5.2 milyar dolarlık yurtdışı borçlanma gerçekleştiren Hazine’nin temmuz, ağustostaki yüklü dış borç ödemeleri öncesinde ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Londra ziyareti sonrasında yeni bir Eurobond veya sukuk ihracına çıkması öngörülüyor.
  • Otomotiv sektöründe showroom trafiği hızlandı. 7 Temmuz’da devreye girecek AB’nin yeni GSR II regülasyonu öncesi yapılan kampanyalarla hareketlenen pazarda, satışları artıran bir diğer etken de, Çinli markalara yönelik yeni vergi düzenlemesi oldu. Satışların 100 bin adeti geçmesi bekleniyor.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl 2 kez faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklentilerin artmasına karşın banka yetkililerinin temkinli sözle yönlendirmeleriyle karışık bir seyir izlenirken, bu hafta ABD’de büyüme verileri başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Çinli ByteDance’ın, ABD’li çip tasarımcısı Broadcom ile gelişmiş bir yapay zeka işlemcisi geliştirmek için çalıştığı bildirildi. Bu hamlenin, TikTok’un sahibinin ABD-Çin gerilimleri arasında yeterli üst düzey çip tedariki sağlamasına yardımcı olacağı öne sürüldü.
  • Çin hükümeti, emlak piyasasındaki çöküşün tetiklediği mali krizi önlemek amacıyla yeni bir kurtarma fonu kurmayı planlıyor.
  • Piyasa değeri en yüksek 100 kripto varlığı içeren endeks geçen haftayı 5% düşüşle tamamladı. Böylelikle Nisan ayından bu yana kripto piyasalarda en kötü haftalık performans kaydedildi.
  • Çin, AB’nin Çin’den elektrikli araçlar ithalatına uygulayacağı gümrük vergilerini 4 Temmuz’dan önce iptal etmesini istiyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı