Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Şubat 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

22 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,51% artışla 9.359,58 puandan başladı.
  • Bugün yurt içinde TCMB’nin para politikası kararları yatırımcıların odağına yerleşti.
  • Reel sektörün çözüm bekleyen devreden KDV alacaklarına ilişkin sorunun boyutunun, yüksek enflasyon nedeniyle daha da ağırlaştığı belirtiliyor.
  • Serbest piyasada 31,0230 liradan alınan dolar, 31,0250 liradan satılıyor. 33,7160 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 33,7180 lira.
  • Suudi Arabistan Kalkınma Fonu (SFD), Türkiye ile 55 milyon dolar tutarında yeni bir kredi anlaşması imzaladığını duyurdu.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, faiz oranlarının neden yakın zamanda düşürülmemesi gerektiğini düşündüğünü açıklarken “Kesinlikle şimdi değil” dedi.
  • Dünyanın önde gelen çip üreticilerinden Nvidia 2023 yılının son çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Şirketin gelirleri bu dönemde 22,1 milyar dolara ulaşarak yıllık bazda yüzde 265 arttı.
  • Petrol fiyatları, ham petrol piyasasındaki sıkılaşma işaretlerinin zayıf talep endişelerini ortadan kaldırması ve fiyatları dar bir aralıkta tutmasıyla yükselişini sürdürdü.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), ABD’nin para politikasına ilişkin 2024 görünümünü değiştirmediğini, ABD Merkez Bankasının (Fed) haziran toplantısında politika faizini 25 baz puan, yıl sonuna kadar ise 75 baz puan düşüreceğini öngördüğünü bildirdi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan altı gelişme bulunuyor.

Türkiye- TCMB Faiz Kararı / TSİ (14.00)

Euro Bölgesi – Ocak Ayı Çekirdek TÜFE – Aylık /TSİ (13.00)

Euro Bölgesi – Ocak Ayı Çekirdek TÜFE – Yıllık /TSİ (13.00)

Euro Bölgesi – Ocak Ayı TÜFE – Aylık /TSİ (13.00)

Euro Bölgesi – Ocak Ayı TÜFE – Yıllık /TSİ (13.00)

Euro Bölgesi – ECB Toplantı Tutanakları /TSİ (15.30)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı