Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (22 Ocak)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (22 Ocak)
Google News Icon Takip Et

22 Ocak 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,01% düşüşle 7.996,10 puandan başladı.
  • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, son 13 çeyrekte Türkiye ekonomisinin büyümeye devam ettiğini söyledi. 
  • TBMM Genel Kurulu, en düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesine, SSK ve Bağ-Kur emekli maaş artış oranına 5% ilave edilmesine yönelik düzenlemeleri de içeren çalışma hayatıyla ilgili kanun teklifini görüşecek.
  • Eski ezberlere göre yabancıların ilk talep edeceği hisseler bankalar. Değişen para politikasıyla yabancı yatırımcıların TL varlıklara ilgisi artsa da bankalara dair dikkatleri Türkiye’nin kredi notunda.
  • Merkez Bankası, faiz kararını Perşembe günü açıklayacak. Politika faizinin 250 baz puan artışla 45%’e çıkartılması ve bir süre bu seviyede tutulması bekleniyor.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Yatırımcılar, Fed’in faiz indirimlerinin gelişen piyasaları desteklemesi beklenen bir dönemde Çin yuanının zayıflamaya devam edeceğini düşünüyor. Küresel piyasalarda riskli varlıkların yeni haftaya karışık bir görünümde başladığı görüldü.  
  • ABD’de Kasım 2024 başkanlık seçiminde DeSantis’in çekilmesiyle Cumhuriyetçi Parti’nin adaylığı için Trump ve Haley yarışacak. Wall Street, Trump’ın olası dönüşünün dolar ve ABD tahvil getirilerini yükselteceği görüşünde.
  • Morgan Stanley ve JPMorgan, yatırımcılara beş yıllık ABD tahvillerini satın almaya başlamalarını tavsiye ediyorlar.
  • Rusya’nın en büyük bağımsız doğal gaz şirketi Novatek, Baltık Denizi’nde bulunan tesisinde çıkan yangın nedeniyle üretimi durdurduğunu bildirdi.
  • Petrol fiyatları, OPEC üyesi Libya’nın en büyük sahasında üretime yeniden başlamasının ardından erken bir düşüşün ardından sakinleşti; bu durum, Kızıldeniz’de nakliyeyi kesintiye uğratmaya devam edecek gibi görünen gerilimlere ilişkin endişeleri dengeledi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

Türkiye – Merkezi Hükümet Borç Stoku / TSİ (17.30)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı