Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (21 Haziran)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (21 Haziran)
Google News Icon Takip Et

21 Haziran 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,13% yükselişle 10.754,37 puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışılıkla mücadele faaliyetlerini yasal düzenlemelerle güçlendirmek ve gönüllü uyumu artırmak amacıyla vergi paketi hazırladı.
  • Merkez Bankası’nın aylık 2% büyüme sınırı getirdiği döviz kredilerinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun günlük verilerine göre istenildiği seviyede olmasa da ivme kaybı sürüyor
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Londra’da Deutche Bank tarafından düzenlenen toplantıda yatırımcılarla bir araya gelirken, katılımcılar gelişmekten olan ülkeler arasında Türkiye’nin pozitif ayrıştığı yönünde görüş belirttiler.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Son iki haftada vadeli piyasada Temmuz ayı Fed toplantısında faiz indirim fiyatlamasının yükselmesinden kazanç sağlayacak iki büyük pozisyon açıldı. Bu durum küresel piyasalarda yeniden Fed faiz indirimleri fiyatlamalarının öne çıktığına işaret etti.
  • ABD piyasalarında “triple witching” nedeniyle haftanın son işlem gününde yüksek hacim ve oynaklık yaşanması bekleniyor.
  • Eski St. Louis Merkez Bankası Başkanı James Bullard, ABD’nin para politikasındaki gevşeme hızının yavaş olmasını beklediğini ancak son enflasyon verilerinin Eylül ayında faiz indirimi için umut uyandırdığını söyledi.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, eski ABD Başkanı ve kasımdaki başkanlık seçiminde Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın önerdiği tarifelerin tüketiciler için maliyetleri artıracağını ifade etti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı