Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Şubat 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

20 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,46% artışla 9.238,59 puandan başladı.
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, çocukların sosyal açıdan desteklenmesi ve eğitim giderlerinin karşılanması için şubat ayında 872,4 milyon lira Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesi yaptıklarını bildirdi.
  • Motorine bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 1,20 TL indirim bekleniyor.
  • Merkez Bankası verilerine göre, bankacılık sektörünün ticari kredilere uyguladığı ortalama faiz, 9 Şubat haftasında yüzde 54,36’ya yükselerek 21 yılın zirvesini gördü.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Çin bankaları mortgage referans faiz oranında rekor düzeyde indirime gitti. Fed’in faiz indirimlerine başlama tarihine ilişkin beklentiler ötelendikçe yatırımcılar para piyasası fonlarına para akıtmaya devam ediyor.
  • ABD Merkez Bankası Fed’in faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin, açıklanan güçlü ekonomik verilerin etkisiyle ötelenmesi, yatırımcıların yeniden nakit pozisyonlarını artırmasına neden oldu.
  • Petrol, ham petrol üretimi ve ticaret açısından kilit bölgede gerilimin artmaya devam etmesiyle, Husilerin Kızıldeniz’e bir kez daha saldırmasının ardından üç aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yakın kazançlarını korudu.
  • Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Almanya ekonomisinde bu yılın ilk çeyreğinde daralmanın devam edeceği tahminini paylaştı.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

Türkiye- Ocak Ayı Merkezi Hükümet Borç Stoku / TSİ (17.30)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti