Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (2 Temmuz)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (2 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

2 Temmuz 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,11% yükselişle 10.354,95 puandan başladı.
  • İmalat sanayiinde zayıf talep koşulları belirginleşiyor. İSO Türkiye İmalat PMI, mayıs ayındaki 48,4 seviyesinden haziranda 47,9’a geriledi ve son beş ayın en düşük seviyesine indi. 
  • Otomobil ve hafif ticari araç satışları Mayıs ayının ardından Haziran ayında da 100 bin seviyesini aştı.
  • LPG’nin (otogaz) litre fiyatına 1 lira 75 kuruş zam yapıldı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının yatırımcıların odağına yerleştiği güne pozitif bir seyirle başladı.
  • Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başekonomisti Philip Lane, faiz indirimi açısından hizmet enflasyonunun kritik olduğunu ve enflasyondaki gidişatı görmek için zamana ihtiyaçları olduğunu belirtti.
  • AMB Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirmek için acelesi olmadığını söyledi.
  • Nvidia’nın Fransa’da rekabete aykırı uygulamalar gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Konuya yakın kaynakların Reuters’a verdiği bilgiye göre, Fransız tekel düzenleyicisi, şirketi dava etmeye hazırlanıyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor: 

ABD- Fed Başkanı Jerome Powell’in Konuşması / TSİ (16.30)

Euro Bölgesi- Haziran Ayı Öncü TÜFE / TSİ (12.00)

Euro Bölgesi- AMB Başkanı Christine Lagarde’nin Konuşması / TSİ (16.30)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı