Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri

Ocak 25, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri

25 Ocak 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,63% artışla 8.142,06 puandan başladı.
 • Küresel piyasalarda, önemli ekonomilerin “yumuşak iniş” yapabileceği ihtimalinin gündemde kalmaya devam etmesi risk iştahını beslemeyi sürdürürken, bugün yurt içinde TCMB’nin para politikası kararları yatırımcıların odağına yerleşti.
 • Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 2023 yılında Türkiye’ye deprem sonrasındaki projelerin de katkısıyla 2,5 milyar euroluk rekor finansman sağladı. Sağlanan finansmanın yüzde 58’i ‘yeşil finansman’ kategorisinde gerçekleştirildi.
 • En düşük emekli aylığı, ocak ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilecek
 • Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre, bugün itibarıyla geçerli olmak üzere, hatalı emir ya da emirler dolayısıyla gerçekleşen işlem ya da işlemlerin iptali için aranılan kriterler arasında yer alan hatalı işlem iptaline konu olan işlem ya da işlemler dolayısıyla elde edilecek minimum zarar tutarında değişikliğe gidildi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Google’da üretken yapay zekayı kullanarak sınıf yönetiminden, soru, ders planları oluşturmaya değin yeni eğitim teknolojilerini açıkladı. Şirket, yapay zekayı kullanan soru, cevap alıştırma setlerinin artık 50’den fazla dilde mevcut olduğunu da duyurdu.
 • ABD’nin büyük otomobil üreticilerinden Ford’un ABD’deki yaklaşık 1,9 milyon “Explorer” model aracını bir donanım sorunu nedeniyle geri çağıracağı bildirildi.
 • Küresel piyasalar Çin’den gelen teşvikleri takip ediyor. Gündemdeki bir diğer konu da Fed’in acil borç verme programıyla ilgili hamlesi oldu. Fed, son dönemde ucuz maliyeti nedeniyle bankaların yoğun ilgi gösterdiği acil borç verme programının faizini yükseltti.
 • ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yeni nesil araç üzerinde çalışılması nedeniyle araç hacmindeki büyümenin bu yıl 2023’e kıyasla daha düşük olabileceği konusunda uyardı.
 • Petrol, ABD stoklarının beklenenden fazla düşmesi ve Çin’in ek teşvik açıklamasının ardından bir ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.
 • Fed geçen yıl devreye alınan acil borç verme programı altında bankalara sağlanan kredilerin faizini yükseltme kararı aldı.
 • ABD’li teknoloji devlerinden Microsoft’un piyasa değeri ilk kez 3 trilyon doları aştı.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç gelişme bulunuyor.

Türkiye – TCMB Faiz Kararı / TSİ (14.00)

Euro Bölgesi – ECB Faiz Kararı / TSİ (16.15)

ABD- Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) – TSİ (16.30)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti