Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Şubat 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

19 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,77% artışla 9.322,05 puandan başladı.
  • Yurt içinde gözler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) perşembe günü açıklayacağı faiz kararına çevrildi.
  • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, geçen yılın temmuz ayında 12,5 milyar dolar olan dış ticaret açığının, bu yılın ocak ayında 6,2 milyar dolara gerilediğini bildirdi.
  • Dolar haftanın ilk işlem gününde 30,86’dan işlem görürken, avro 33,27 seviyesinde.
  • ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ticari kredi kartlarında taksit sayısının artırılması için çağrı yaptı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, özellikle ABD’de Nvidia ve Wallmart gibi önemli şirketlerin bilançolarının açıklanacağı haftaya temkinli başladı. 
  • Goldman Sachs S&P 500 için yıl sonu hedefini yukarı yönlü revize etti. David Kostin liderliğindeki bir ekip, Cuma günü müşterilere yazdığı bir notta, “Artan kar tahminleri revizyonun itici gücüdür” diye yazdı. Kostin şimdi S&P 500’ün bu yılın sonunda 5.200’e yükseleceğini öngörüyor.
  • Çin’e doğrudan yabancı yatırımları geçen sene 1990’lardan beri en düşük artışı kaydetti. Bu düşüş, dünyanın en büyük 2. ekonomisine olan güvenin azaldığına işaret etti.
  • ABD’de bilanço telekonferanslarında Kızıldeniz ve jeopolitik risk ifadelerinin kullanımı artışa geçerken, Orta Doğu’da gerilimin artmasının enflasyonu tırmandırması ve kârlılığı düşürmesinden endişe ediliyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir  gelişme bulunmuyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti