Borsa İstanbul

Günün Ekonomi Gelişmeleri (19 Ocak)

January 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (19 Ocak)

19 Ocak 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,30% artışla 8.040,29 puandan başladı.
  • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 6 şirketin sermaye artırımı başvurusunu onayladı.
  • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bakanlığın merkez ve taşra teşkilatlarında görevlendirilmek üzere toplam 930 sözleşmeli personel istihdam edeceklerini duyurdu.
  • Türkiye, AB ülkelerinin atık ihraç ettiği ülkeler sıralamasında birinci oldu. Türkiye Avrupa’dan bir yılda 12,4 milyon ton atık satın aldı.
  • Motorin fiyatlarında 20 Ocak cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 15 kuruşluk fiyat artışı bekleniyor.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönemde atacağı para politikası adımlarına ilişkin belirsizliğin devam etmesine karşın teknoloji hisseleri öncülüğünde pozitif bir seyir izlenirken, bugün gözler yoğun veri gündemine çevrildi.
  • ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’de enflasyonun beklenenden daha hızlı gerileyebileceği öngörüsünde bulundu.
  • Yapay zeka (AI-YP) bu yıl Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Davos’taki yıllık zirvesinin en sıcak konusu olurken, siyasiler ve iş dünyası liderleri yapay zekanın sunduğu risk ve fırsatları masaya yatırdı.
  • Çin’in en büyük aracı kurumu bazı müşterilerin anakara endekslerinde yaptığı açığa satış işlemlerini dondurdu.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

ABD – Kasım Ayı Mevcut Konut Satışları  / TSİ (18.00)

Euro Bölgesi – ECB Başkanı Legarde’nin Konuşması / TSİ (13.00)

Türkiye- TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi / TSİ (10.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (19 Ocak)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı