Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Şubat 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

16 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,35% artışla 9.274,48 puandan başladı.
  • Enflasyonda yukarı yönlü eğilim sürerken, piyasadaki likidite fazlasından dolayı faiz oranlarının gevşemesi, mevduatta artış eğilimini durdurdu.
  • Bütçeden faiz ödemeleri, ocakta 467% artarak 120 milyar liranın üzerine çıktı. Son 12 aydaki faiz gideri de 143% artışla 774 milyar TL’yi aştı.
  • Dolar/TL’deki yükselişle primli seyreden gram altın, 0,27% yükselişle 1984 liradan alıcı buluyor. 

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, teknoloji şirketleri öncülüğünde haftanın son işlem gününe pozitif bir seyirle başlarken, bugün gözler ABD’nin üretici enflasyonu verilerine çevrildi.
  • Jeff Bezos, Amazon.com Inc. şirketinin 2 milyar dolar değerindeki 12 milyon hissesini daha elden çıkararak satılan toplam hisse tutarını 6 milyar doların üzerine çıkardı.
  • San Francisco merkezli teknoloji şirketi OpenAl, metin komutlarıyla gerçekçi ve yaratıcı sahneler oluşturabilen yapay zeka modeli Sora’yı duyurdu.
  • Apple yazılım geliştiricilere yönelik geliştirdiği yapay zeka destekli araçla Microsoft’a rakip olacak.
  • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic devam eden riskler nedeniyle henüz faiz indirimi çağrısı yapmaya hazır olmadığını söyledi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç  gelişme bulunuyor.

Türkiye – TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi / TSİ (10.00)

ABD- Ocak Ayı – ÜFE – Aylık/ TSİ (16.30)

ABD – Ocak Ayı – ÜFE – Yıllık / TSİ (16.30)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti