Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Günün Ekonomi Gelişmeleri 
Google News Icon Takip Et

15 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,46% artışla 9.113,55 puandan başladı.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Garanti Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri AŞ’ye elektronik para kuruluşu olarak faaliyet gösterme izni verdi, Ria Turkey Ödeme Kuruluşu AŞ’nin ödeme kuruluşu olarak faaliyet iznini iptal etti.
  • Benzinin litre fiyatı 15 Şubat tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1,80 TL zamla 41,22 TL’ye yükseldi. Motorinin litre fiyatı ise 44,30 TL oldu.
  • Kızıldeniz krizi, Türk limanlarında transit trafiğini artırdı. Ukrayna’daki savaş nedeniyle geçen yıl denize kayan yükten pay alamayan ve 7 yıl sonra ilk kez daralma yaşayan Türk limanları, Kızıldeniz krizinin ardından alternatif rota olarak öne çıktı.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Fed üyeleri Powell’ın temkinli yaklaşımını destekleyen açıklamalarına devam ederken ABD ve Asya hisse senetleri piyasaları teknoloji şirketleri öncülüğünde yükselişte. 
  • Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının Kasım ayından bu yana en büyük artışını gerçekleştirerek göstergelerin bu yılki dar aralıkta kaldığını belirten verilerin ardından ikinci günde de düşüş yaşadı.
  • Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, Ocak ayında beklenenden daha yüksek gerçekleşen enflasyonun, 2% enflasyona dönüş yolunun “inişli çıkışlı olabileceğini” gösterdiğini söyledi.
  • Japonya, 2023 yılının sonunda beklenmedik bir şekilde resesyona girdi ve dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olma ünvanını Almanya’ya kaptırdı.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

ABD- İşsizlik Maaşı Başvuruları / TSİ (16.30)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı