Borsa İstanbul

Günün Ekonomi Gelişmeleri (17 Ocak)

January 17, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri (17 Ocak)

17 Ocak 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,42% düşüşle 7.998,51 puandan başladı.
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce (MAPEG) 212 adet maden sahası ihale edilecek.
 • Mevduatın krediye dönüşümü zayıf seyrederken, bireysel kredilerdeki faiz artışı sürüyor. İhtiyaç kredilerinde yıllık maliyet, 200%’e kadar dayandı.
 • Türkiye’nin yıllık altın üretimi 40 ton. Bu resmi olarak belirlenen bin 500 tonluk rezervin 2,5%’i. Uzmanlara göre toprak altında keşfedilmeyi bekleyen daha 4 bin 500 ton altın var.
 • SSK ve Bağkur emeklilerine ek yüzde 5 puan zam verildi. En düşük emekli aylığı 10 bin lira oldu.
 • Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna başlamasına saatler kaldı. Bu gece (17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece) 01.11’de (TSİ) ilk kez bir Türk astronot uzaya fırlatılacak. 

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, Çin’den gelen verilerin karışık sinyaller vermesi ve ABD Merkez Bankasının (Fed) martta faiz indirimlerine başlayacağına yönelik beklentilerin zayıflamasıyla negatif bir seyir izlerken, bugün gözler Avrupa’da açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.
 • Fed Üyesi Christopher Waller faizi dikkatli bir şekilde indirmeleri gerektiğini söyledi. Christopher’ın açıklamaları piyasada dikkatler izlenirken piyasa aktörleri Mart Fed faiz indirimi ihtimaline karşı kendilerini hedge etmek için SOFR opsiyon kontratlarına yöneldi.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu StandardPoor’s (SP), kurumsal temerrütlerin 2023’te yüzde 80 arttığını ve 2024’te küresel anlamda kredilerde daha fazla bozulma beklendiğini bildirdi.
 • Toyota Motor, 2024 yılında küresel çapta 10,3 milyon araç üretmeyi hedeflediğini bildirdi.
 • Çin ekonomisi, 2023’te yıllık bazda yüzde 5,2 büyüme kaydetti. Dünyanın en büyük ikinci büyük ekonomisi, önceki yıldaki düşük büyümenin ardından 2023’te toparlanma işaretleri verdi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan dört gelişme bulunuyor.

ABD – Aralık Ayı Perakende Satışlar – Aylık / TSİ (16.30)

ABD – Aralık Ayı Çekirdek Perakende Satışlar – Yıllık / TSİ (16.30)

Euro Bölgesi – Aralık Ayı TÜFE – Aylık / TSİ (13.00)

Euro Bölgesi – Aralık Ayı TÜFE – Yıllık / TSİ (13.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (17 Ocak)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı