Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

February 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

13 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,47% artışla 9.217,45 puandan başladı.
  • Motorinin litre fiyatı son yapılan zamla 44 TL’yi aşarak tarihi zirveyi gördü.
  • Borsa İstanbul BIST 100 endeksi kesintisiz yükselişini ve rekorlarını sürdürürken hisse senedi piyasasından yatırımcı çıkışı iki yeni halka arza rağmen devam ediyor.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Platform Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para AŞ’ye elektronik para kuruluşu olarak faaliyet izni verdi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, yoğun bilanço döneminde hisse ve sektör bazlı oynaklıkların artmasıyla karışık bir seyir izlerken, bugün gözler ABD’de açıklanacak enflasyon verileri başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.
  • Enflasyonda bu yıl daha iyimser bir tablo beklenmesine rağmen Citigroup  stratejistlerine göre kısa bir gevşeme döngüsünün ardından Fed’den yeniden faiz artışı yapılması hesaplara dahil edilmeli.
  • Kripto para birimi Bitcoin, Aralık 2021’den bu yana ilk defa 50 bin doların üzerine çıktı. Bitcoin’in 7 gündeki değer kazancı 17,4%’ü geçti.
  • Küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 2030’a kadar 3 katına çıkarma taahhüdüne ulaşmak için yıllık 2 trilyon dolar yatırıma ihtiyaç duyulduğu hesaplandı.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan üç  gelişme bulunuyor.

ABD – Ocak Ayı Çekirdek TÜFE – Aylık / TSİ (16.30)

ABD – Ocak Ayı Çekirdek TÜFE – Yıllık / TSİ (16.30)

Türkiye – Aralık Ayı Cari Denge (TSİ 10.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı