Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

February 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

12 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,98% artışla 9.134,22 puandan başladı.
  • Türkiye’de yatırım planlayan Çinli Great Wall, sık değişen regülasyonlar ve artan işçilik maliyetlerini öne sürerek yatırım kararını askıya aldı.
  • Motorine 13 Şubat Salı günü 2 lira 56 kuruşluk zam gelmesi bekleniyor. Zammın ardından motorinin litresi 45 TL’ye yaklaşacak.
  • Son dönemde Türkiye’nin yurt dışı borçlanma ihalelerine ilgi artıyor. Borçlanma faizleri düşerken, vadeler uzadı. Uluslararası piyasaların Türk ekonomisine ve uygulanan ekonomi politikalarına duyduğu güven yatırımcı ilgisini yeniden oluşturdu.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ABD’de enflasyon başta olmak üzere yoğun makroekonomik veri takviminin takip edileceği haftaya temkinli başladı.
  • Son yıllarda Fed’in verdiği faiz mesajlara rağmen farklı beklentileri fiyatlayan tahvil traderları Fed projeksiyonlarına yakınsıyor.
  • AMB Yönetim Konseyi Üyesi Pablo Hernandez de Cos’a göre, Avrupa Merkez Bankası’nın Mart ayında açıklayacağı yeni enflasyon ve ekonomik büyüme görünümü, faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağına karar vermesinde çok önemli olacak.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor.

Türkiye – Aralık Ayı İşsizlik Oranı / TSİ (10.00)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı