Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

February 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

9 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,48% artışla 8.993,12 puandan başladı.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, banka kartı ve kredi kartı işlemler tutarı 2 Şubat ile biten haftada önceki haftaya göre 17% artışla 240,9 milyar TL seviyesine yükseldi.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) toplam brüt rezervleri geçen hafta 1,8 milyar dolar düşüşle 135,4 milyar dolara geriledi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, ABD’de açıklanan verilerin ülke ekonomisinde güçlü duruşuna işaret etmesinin “yumuşak iniş” senaryolarını desteklemesi ve dünya genelinde şirket karlılıklarının beklentileri aşmaya devam etmesiyle risk iştahı güçlü seyrediyor.
  • Kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı, küresel piyasalardaki risk iştihanın artması ve spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) ilginin devam etmesiyle 45 bin doların üzerinde işlem görüyor.
  • ABD Ticaret Bakanlığı, OpenAI, Google, Microsoft, Meta, Apple, Amazon ve Nvidia’nın da aralarında bulunduğu 200’den fazla şirket ve kuruluşun katılımıyla yeni bir güvenlik konsorsiyumunun oluşturulduğunu duyurdu.
  • Boston Fed Başkanı Susan Collins, Fed’in bu yıl faiz oranlarını 75 baz puan düşüreceğine inandığını söyledi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı