Borsa İstanbul

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

February 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Ekonomi Gelişmeleri 

8 Şubat 2024  tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,22% artışla 8.862,37 puandan başladı.
  • Türkiye Varlık Fonu’nun 500 milyon dolar tutarındaki 5 yıl vadeli eurobond ihracında getiri 8,375% oldu. İhraca 7 milyar doların üzerinde talep geldi.
  • Yurt içi piyasalarda gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni Başkanı Fatih Karahan ile gerçekleştireceği yılın ilk “Enflasyon Raporu” toplantısına çevrildi.
  • Emekliye bayram ikramiyesinde artış olacağını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Emeklilerimizin refahını artırmak için projelerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Çin’de tüketici fiyatları endeksinin Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 0,8 düştüğünü belirtti. Üretici fiyat endeksi Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 2,5 geriledi.
  • ABD Hazinesi’nin rekor tutardaki 10 yıllık tahvil ihalesine güçlü talep geldi. Fed yetkilileri faiz indirimleri için acele etmeyecekleri yönünde sinyal vermeye devam ediyor. Tüm bu gelişmelerle birlikte ABD hisselerinde kaydedilen rekor seviyeler küresel piyasalardaki risk iştahını destekledi.
  • Fed Yönetim Kurulu Üyesi Adriana Kugler, “Enflasyondaki iyimser ilerleme devam edecek ve bir noktada faiz indirimleri görülecek” dedi.
  • ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO), federal hükümetin bütçe açığının 2034’te 2,6 trilyon dolara ulaşacağını öngördü.
  • Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, Avrupa’da küçük modüler reaktörlerin (SMR) 2030 yılına kadar kurulmasını sağlamak için endüstriyel bir ittifak kurmaya karar verdiklerini söyledi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan iki gelişme bulunuyor.

Türkiye – TCMB Enflasyon Raporu Sunumu / TSİ (10.00)

ABD – İşsizlik Maaşı Başvuruları / TSİ (16.30)

Günün Ekonomi Gelişmeleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı