Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (11 Temmuz)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (11 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

11 Temmuz 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,83% yükselişle 10.832,87 puandan başladı.
  • EPDK, 24 ay düzenli fatura ödeyen mesken abonelerinin, bir sonraki abonelikte güvence bedeli ödemeyeceğini açıkladı.
  • BYD’nin Türkiye’de 1 milyar dolarlık yatırım kararı alması piyasayı hareketlendirdi. Araç adet sayısını kısa sürede 10 bin seviyesine çekmek isteyen BYD Türkiye, yoğun bayilik talebi aldığını açıkladı.
  • Bakan Şimşek, dış kaynağa erişiminin arttığını ve bu sayede finansman maliyetlerinin düştüğünü belirtti.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarıyla bankanın, yılın sonuna doğru faiz indirimine yönelik beklentilerin güçlenmesinin ardından teknoloji sektörü öncülüğünde pozitif bir seyir izlenirken, bugün gözler ABD’de enflasyon verilerine çevrildi.
  • Asya borsalarında, Hindistan hariç pozitif bir seyir izlenirken, Japonya’da Nikkei 225 endeksinin 42 bin puanın üzerine çıkarak tarihi rekorunu tazelemesi dikkati çekti.
  • Fed Yönetim Kurulu üyesi Lisa Cook, ABD enflasyonunun işsizlik oranında kayda değer bir artış olmadan düşmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.
  • ABD’li düzenleyiciler, Citigroup’a, 2020 yılında tespit edilen sorunların düzelmesinde yeterli ilerleme kaydedemediği için toplam 135,6 milyon dolar para cezası verdi.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor: 

ABD- Haziran ayı TÜFE / TSİ (15.30)   

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı