Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (10 Temmuz)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (10 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

10 Temmuz 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,19% yükselişle 10.817,56 puandan başladı.
  • Manisa’da elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile AR-GE Merkezi kuracak Çinli BYD firması yetkilileri, kentte ziyaretlerde bulundu.
  • Dolarizasyon riskini taşıyan iç borç stokunda bu yılki değişim TL’ye oldukça hızlı bir kayış olduğunu ortaya koydu. Geçen yıl sonunda döviz ve altının iç borç stokundaki oranı 25,63% seviyesindeydi 5 Temmuz itibariyle bu oran 18,52%’ye kadar indi.
  • TMSF kayyımlığını yürüttüğü, Hazine mülkiyetinde bulunan Erciyes Anadolu Holding’e ait 5 enerji şirketini 15.6 milyar TL muhammen bedelle satışa çıkardı.
  • Yüksek faiz ortamı ve otomobil markalarının sıfır kilometre araçlardaki kampanyaları nedeniyle ikinci el araç satışlarında büyük durgunluk yaşanıyor. Noterlerde araç satışı işlemleri geçen yıla göre yüzde 40 geriledi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalarda, dün Fed Başkanı Jerome Powell’ın, faiz indirimi için “daha fazla iyi veri” aradıklarını vurgulamasının ardından karışık bir seyir izlenirken, Powell’ın açıklamaları bugün de yatırımcıların odağında bulunmaya devam ediyor.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Fransa’daki seçim sonuçlarının ülkenin kredi notu üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu bildirdi.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü yaptığı açıklamada, kira ve konut maliyetlerinin ABD’de enflasyonu istenenden yüksek tuttuğunu ancak bu etkilerin zamanla azalacağını belirtti.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunuyor: 

ABD- Fed Başkanı Powell’ın Konuşması / TSİ (17.00)   

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı