Borsa Haberleri

Günün Ekonomi Gelişmeleri (1 Temmuz)

Günün Ekonomi Gelişmeleri (1 Temmuz)
Google News Icon Takip Et

1 Temmuz 2024 tarihinde yurt içinde ve yurt dışında günün öne çıkan ekonomi haberlerini, gelişmeleri ve izlenecek ekonomik takvimi aşağıda bulabilirsin.

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,62% yükselişle 10.714,07 puandan başladı.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin FATF’ın gri listesinden çıkış kararının cuma günü oy birliğiyle alındığını ve tek bir ülkenin bile itirazda bulunmadığını bildirdi.
  • Kira artışında 25%’lik sınır bugün sona erdi. Bu çerçevede ev sahipleri ile kiracılar, zam belirleme döneminde 12 aylık ortalama enflasyonu dikkate alacak.
  • Türkiye ekonomisinin 4,5% büyüdüğü 2023 yılında Türk sanayisi artan enflasyon ve yükselen finansman maliyetleri nedeniyle yüzde 0,8’lik bir büyüme kaydedebildi.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

  • Bu sene büyük ölçekli teknoloji şirketlerinin sürüklediği ralliyle S&P 500’ün rekor seviyeye yükselmesinin ardından Goldman Sachs’a göre frene basma zamanı gelmiş olabilir.
  • Küresel piyasalarda Çin dışında riskli varlıklara yönelik ilgi izleniyor. Çin’de resmi imalat PMI verisi büyüme hedefine ilişkin soru işaretlerini artırdı.
  • Petrol, yatırımcıların Çin’in ekonomik görünümü ile Avrupa ve Orta Doğu’daki jeopolitik risklerini değerlendirmesiyle yatay seyretti.
  • Teknoloji devi Amazon’un önümüzdeki 10 yıl içinde yapay zeka için 100 milyar dolardan fazla yatırım yapması bekleniyor.Şirketin finansal taahhüdü, yapay zekanın önemini ve yüksek maliyetlerini gözler önüne seriyor.

Bugün Hangi Veriler İzlenecek?

Bugün ekonomik takvimde öne çıkan bir gelişme bulunmuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı