Fon Analiz

Günlük Fon Gelişmeleri

April 17, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Günlük Fon Gelişmeleri

Yatırım fonlarında 17 Nisan 2024 (bugün) tarihi ile toplam 1.891 fondan 900 tanesi yükseliş kaydetti. 902 fon ise düştü. 

Hisse senedi fonları günlük bazda 1,51% düşüş kaydederken, son bir ayda yatırımcısına 5,77% oranında getiri sundu. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise yatırımcısına son 1 ayda 8,15% kazandırmayı başardı.

Hisse senedi fonları bugün  yatırımcısına en çok kaybettiren fon türü olurken, yatırımcısına en fazla kazancı getiren fon türü 1,04% ile kıymetli madenler yatırım fonları oldu.

Kıymetli Maden Fonları Neden Yükseldi?

Kıymetli madenler fonlarındaki artışta, Fed’in şahin adımlardan beklenenden geç vazgeçeceğine yönelik gelişmeler ve Ortadoğu’da yaşanan gerilimin etkisiyle risk algısının düşmesi ve buna bağlı yükselen altın fiyatları sebep olarak gösterilebilir. 

Hisse Senedi Fonları Neden Geriledi?

Hisse Senedi fonlarında yaşanan düşüş de yukarıda anlattıklarımıza paralel.  Ortadoğu’daki gerilimin piyasalarda yarattığı tedirginlik etkisi henüz tam olarak geçmemişken, yurt içinde BIST 100 endeksi hafta başından beri dalgalı bir seyir izliyor.  Küresel piyasalarda da buna ek olarak Fed’in şahin tutumlarının risk iştahını azaltarak, yatırımcıların güvenli liman arayışını tetiklediği söylenebilir. 

Bugün En Çok Yükselen Kıymetli Maden Fonları

17 Nisan itibarıyla kıymetli maden yatırım fonlarında günlük en çok yükselen ilk 5 fon şu şekilde 👇

  • HSBC Portföy Altın Fonu (HBF) 👉 1,70%
  • A1 Portföy Altın Fonu (PAF) 👉 1,65%
  • Rota Portföy Altın Fonu (RPG) 👉 1,64%
  • Albaraka Portföy Bereket Vakfı’na Destek Altın Katılım Fonu (RBA) 👉 1,63%
  • Kuveyt Türk Altın Katılım Fonu (KZL) 👉 1,62%

Uyarı: Fon valör süresi nedeniyle fon alım satımlarında talimat verirken dikkat edilmelidir. Fon alım satımlarında verilecek talimatlarla ilgili en doğru bilgi fonun KAP sayfasından yer alır. Her fonun valör süresi yatırımcılar tarafından kontrol edilmelidir. Fon alım satımlarında fiyatlar emrin verildiği günü, takip edecek ilk hesaplamalarda bulunan fiyat üzerinden gerçekleşir. Örnek olarak Çarşamba günü verdiğiniz bir satış emri, fon bünyesinde yer alan araçların, çarşamba gününün kapanış saati sonunda gerçekleşen fiyat hesaplaması üzerinden gerçekleşecektir.

Günlük Fon Gelişmeleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fonbul