Borsa Haberleri

Güney Kore’den 19 Milyar Dolarlık Dev Çip Paketi

May 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Güney Kore’den 19 Milyar Dolarlık Dev Çip Paketi

Güney Kore Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, ülkenin hayati önem taşıyan yarı iletken sektörü için 19 milyar dolar (26 trilyon wonluk) değerinde bir destek paketi açıklandı.

Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, paket kapsamında hükümetin yarı iletken şirketlerinin büyük ölçekli yatırımlarını desteklemek için devlet tarafından işletilen Kore Kalkınma Bankası aracılığıyla yaklaşık 12,4 milyar dolar (17 trilyon won) değerinde çipler için bir mali destek programı planladığını söyledi.

Yoon, ekipman üreticilerini ve çip tasarlayan ancak üretimlerini dışarıya yaptıran fabrikasız şirketleri desteklemek için 1 trilyon wonluk bir fon kurulacağını da ekledi.

Başkanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre Yoon ayrıca sanayi bakanlığından Güney Kore’nin bellek dışı çip sektöründeki rekabet gücünü güçlendirmek için yenilikçi önlemler bulmasını talep etti.

Güncellenen destek paketi, ülkenin Maliye Bakanı Choi Sang-mok’un bu ayın başlarında hükümetin çip yatırımları ve araştırmaları için 10 trilyon wondan fazla destek hedeflediğini söylediği planlardan daha büyük.

Güney Kore’nin çip endüstrisi, bazı alanlarda gerilemesine rağmen nisan ayında ülkenin toplam ihracatının 18%’ini oluşturdu.

Yoon’un ofisi, Güney Kore’nin ABD’li yarı iletken devi Nvidia (NVDA) gibi şirketleri içeren fabrikasız sektördeki pazar payının yaklaşık 1% olduğunu ve Güney Koreli çip üreticileri ile Tayvanlı TSMC (TSM) gibi önde gelen sözleşmeli çip üreticileri arasında bir uçurum olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük bellek çipi üreticileri Samsung Electronics ve SK Hynix’e ev sahipliği yapan ülke, çip ekipmanı ve fabrikasız şirketleri çekmek için başkent Seul’ün güneyindeki Yongin’de dünyanın en büyük yüksek teknoloji çip üretim kompleksi olarak lanse edilen bir mega çip kümesi inşa ediyor.

Güney Kore’den 19 Milyar Dolarlık Dev Çip Paketi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters