BIST Şirket Haberleri

Güneş Enerjisinde Kapasite 450% Artacak!

January 25, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Güneş Enerjisinde Kapasite 450% Artacak!

Geçtiğimiz sene yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı enerjiye erişim sorunları artırırken yüksek fiyatların getirdiği sıkıntılar yenilenebilir kaynakların önemini gün yüzüne çıkardı.

Enerji sektöründe zorlu geçen bir yıl henüz geride kalmışken, birçok ülke hem maliyetten tasarruf etmek hem de sürdürülebilir bir yaşam inşa etmek için güneş enerjisine odaklanıyor.

Türkiye de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı Türkiye Ulusal Enerji Planı’na göre, 2022 sonunda 9,4 gigavat olan güneş enerjisi kapasitesini 2035’e kadar yaklaşık 450% artırarak 52,9 gigavata ulaştırılması hedefleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte dünya genelinde elektrik ve enerji maliyetlerinin artması, güneş enerjisi santrali (GES) yatırımlarını tetikliyor.

Bu alanda yatırımlarına ara vermeden devam eden şirketler fabrika çatılarına güneş enerji panelleri hatta kendine ait olan mülkiyetlerinde güneş enerji santrali kuruyor.

Güneş Enerjisinde Kapasite 450% Artacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı