Borsa Haberleri

Güneş Enerjisi Sektöründe Karanlık Dönem: Solaredge Bilançosu

November 2, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Güneş Enerjisi Sektöründe Karanlık Dönem: Solaredge Bilançosu

Güneş enerjisi sektörü, yüksek faiz oranlarıyla baskılanan zayıf talep ile mücadele ediyor. Üst üste gelen Solaredge (SEDG) ve Enphase Energy (ENPH) bilançoları sonrası hisselerdeki sert hareketler ise bu mücadelenin şimdilik mağlubu olduklarının birer kanıtı.

Fosil yakıt fiyatları geçen yıl ulaşılan rekor seviyelerden gerileme kaydediyor, Avrupa’da güneş enerjisi büyümesi aşırı stoklar ve kilit pazarlardaki talebin zayıflaması nedeniyle yavaşladı. ABD’de ise ülkenin en büyük güneş pazarı olan Kaliforniya’da daha yüksek faiz oranları ve ölçüm reformu güneş enerjisi talebini azalttı.

Güneş Enerjisi Sektöründe Karanlık Dönem: Solaredge Bilançosu

Kaliforniya’daki Yeni Yasa Neyi Değiştirdi?

​​Eskiden Kaliforniya’da güneş paneli kuran her ev, günlük elektrik tüketiminden fazla ürettiği elektriği sisteme geri satıyordu. Böylelikle neredeyse sıfıra yakın bir elektrik faturası ile karşılaşıyorlardı. Yeni yasayla birlikte (Net Energy Metering (NEM) 3.0) panel kuran kişiler elektriği satarken toptan satış fiyatından, alırken ise perakende alış fiyatından alacak. Böylelikle bir önceki sistemle aynı elektriği üretip tüketen kişiler artık ek fatura ödemek durumunda kalacak. 

Günün sonunda arkadaki fikir şu: haneler elektriği gündüz üretiyor ve tüketiyor ama bu, aslında elektriğin en kıymetli olduğu ve en pahalı olduğu zaman dilimi. Fakat bu elektriği sattığı zaman günün ilerleyen saatleri ve bu saatler elektriğin birim fiyatının  da düşük olduğu saatler, dolayısıyla elektrik satıcıları bu argümandan yola çıkarak düzenin adil olmadığını öne sürmüş ve yeni yasa böylece yürürlüğe girmiş.

Solaredge Bilançosu Karanlıkta Kaldı 

SolarEdge, yüksek stoklar ve kurulumdaki yavaşlama nedeniyle geçen ay üçüncü çeyrek gelir beklentilerini azaltmıştı ve bu da çeyrek dönemde Avrupalı distribütörlerinden önemli iptallere ve birikmiş işlere yol açtı.

Yenilenebilir enerji firması, analistlerin hisse başına 0,89 dolar kâr beklentisine kıyasla, 30 Eylül’de sona eren çeyrekte hisse başına 0,55 dolar kâr bildirdi. Çeyreklik gelir de 725,3 milyon dolar ile 768,38 milyon dolar tahminlerinin altında kaldı.

Şirketin hisselerindeki düşüşün ana nedeni ise hiç şüphesiz bu karanlık görüntünün devam edeceğine yönelik tahminlerdi. Solaredge içinde bulunduğumuz çeyrek için 300 milyon ile 350 milyon dolar aralığında gelir beklediğini açıkladı; ancak bu beklenti, analistlerin 688 milyon dolarlık tahmininin altında kaldı. Şirket, genel güneş enerjisi sektörü için ise 275 milyon ile 320 milyon dolar aralığında gelir beklediğini söyledi.

CEO’nun Gözünden

SolarEdge İsrailli bir şirket ancak CEO Lvi Lando, ekim ayında İsrail-Hamas savaşının üretim üzerinde bir etkisi olmadığını özellikle belirtmişti. CEO, “Üçüncü çeyrek sonuçları önceki beklentilerimizin altında kaldı ve bu yavaşlayan pazar ortamını yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

Rakipleri de Benzer Durumda: Enphase Energy

Enphase, tahminlerin altında kalan bilanço sonuçlarının ardından bu yavaşlamanın önümüzdeki çeyrekte de devam edeceğini vurguladı. Şirket, analistlerin 579 milyon dolar beklentilerinin çok altında, 300-350 milyon dolarlık bir dördüncü çeyrek satışı öngördü. Bu öngörünün ardından ise hisselerde 20%’yi aşan düşüş yaşandı.

Şirket, ABD ve Avrupa distribütörlerindeki fazla stokları düzeltmeye çalışması nedeniyle gelirin dördüncü çeyrekte de düşeceğini tahmin ediyor. Avrupa’daki talebin beklenenden zayıf olması ve Kaliforniya’daki zayıflık nedeniyle kanal stoklarının ancak 2024’ün ikinci çeyreği itibarıyla (geçen çeyreğin yıl sonuna kıyasla) normalleşeceğini tahmin ediyor. Genel anlamda Kaliforniya’daki yavaşlayan görünüm beklenen bir durumdu ancak Avrupa’nın görünümü piyasayı şaşırtan asıl nokta oldu diyebiliriz.

Avrupa’nın 2023’te çatı üstü güneş enerjisi talebi açısından nispeten parlak bir nokta olması bekleniyordu ancak giderek artan zorluklarla karşılaşılıyor. 2022’deki güçlü talep büyümesinin, Rusya-Ukrayna çatışması (ve bunun sonucunda yüksek enerji fiyatları) nedeniyle talebin öne çekilmesinden kaynaklandığı ve piyasanın geleceğe yönelik çok yüksek büyüme oranları öngördüğü daha açık hale geliyor. 

Güneş Enerjisi Sektöründe Karanlık Dönem: Solaredge Bilançosu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: SolarEdge, Enphase, Forbes