Borsa Yorumları

Gümüş Yatırımı: Gümüş Hisseleri Nasıl Alınır?

Ağustos 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Gümüş Yatırımı: Gümüş Hisseleri Nasıl Alınır?

Altının üvey kardeşi diyebileceğimiz gümüş, yıllardır çeşitli alanlarda kullanılan yaygın bir değerli metal. 

Belki her zaman altın kadar rağbet görmese de fotoğraf endüstrisi, elektronik parçalar, bozuk para üretimi, süs eşyası ve takılar, alaşımlar ve dişçilik gibi birçok alanda kullanılıyor. 

Tabii bu kullanım senaryoları için gümüşün çıkarılması gerekiyor. Bu alanda faaliyet gösteren birçok şirket de küresel ekonomik koşullar, jeopolitik gelişmeler, para piyasalarındaki dalgalanmalar ve yatırım talebinden etkileniyor. 

Son birkaç yılda cevher kalitelerinin düşmesi, üretim maliyetlerinin artması, mevzuata uyum, toplumla ilişkiler ve çevresel kaygılar da sektör üzerinde baskılar yarattı. Ancak gümüş madenciliği şirketleri bu zorlukların üstesinden gelmeyi başardı.

Gümüş Yatırımı: Gümüş Hisseleri Nasıl Alınır?

🪙 Gümüş Hissesi Nedir?

Gümüş hisseleri de bu metalin çıkarılması ve madenciliği alanında boy gösteren şirketleri temsil ediyor. Borsada işlem gören bu şirketler aracılığıyla yatırımcılar da gümüş madenciliği yapan şirketlere ortak olabilirler.

Ki ABD borsalarında işlem gören birçok gümüş madenciliği şirketi de var.

🤔 Gümüş Hisseleri Neden Önemli?

Küresel gümüş madenciliği sektörü çeşitli endüstriyel uygulamalar, mücevherat ve yatırım amaçlı olarak istikrarlı bir şekilde gümüş üretiyor. 

Silver Institute verilerine göre, 2023 yılında küresel gümüş madeni üretiminin 1,055 milyar oza (28 milyar gram) ulaşması bekleniyor. Bundan faydalanacak olan dünyanın en büyük gümüş üreticisi ülkeler arasında Meksika, Peru, Çin, Rusya ve Avustralya yer alıyor. 

Bu sebeple bu ülkelerde faaliyet gösteren gümüş madencisi şirketlerin hisseleri de değerli metal yatırımcıları için bir yatırım imkanı sunuyor.

💰 Gümüş Hisselerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere gümüş madenciliği alanında faaliyet gösteren şirketlerin birçok ülkede operasyonları var. Bu çapta faaliyetleri olan şirketler de öncelikli olarak yüksek talep sebebiyle ağırlıklı olarak ABD borsalarında listeli. 

Aşağıdaki listede gümüş madenciliği, üretimi ve dağıtımı yapan şirketleri inceleyebilirsin:

  • Avino Silver & Gold Mines (ASM)
  • Almaden Minerals (AAU)
  • Endeavour Silver (EXK)
  • Silvercorp Metals (SVM)
  • MAG Silver (MAG)
  • Fortuna Silver Mines (FSM)
  • First Majestic Silver (AG)
  • Pan American Silver (PAAS)
  • Wheaton Precious Metals (WPM)

Peki gümüş hisselerine nasıl yatırım yapılır? Listede yer alan tüm şirketler New York ve NASDAQ borsalarında yer alıyor. Dilersen New York ve NASDAQ borsasında yer alan tüm hisselere Midas’la yatırım yapabilirsin.

👉 Not: Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo, Motley Fool

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti