Ekonomi ve Finans Haberleri

Gümüş Fiyatlarında Yükseliş Başlayacak Mı?

Kasım 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Gümüş Fiyatlarında Yükseliş Başlayacak Mı?

Gümüş Enstitüsü’nden bu hafta yapılan açıklamaya göre, küresel gümüş talebinin bu yıl 16% artarak 1,2 milyar onsu aşması ve 194 milyon ons ile son dönemlerin en büyük açığını vermesi bekleniyor. Bu rakam 2021’deki 48 milyon onsluk açığın dört katına çıkması anlamına geliyor.

● Gümüşün endüstride mücevherat ve gümüş eşyalar için kullanıldığını belirten grup, külçeler ve madeni paralardaki kullanımın rekor seviyelere ulaşmasını bekliyor. 2020-21 döneminde azalan stokları yenilemek için düşük fiyatlardan yararlanan alıcılar nedeniyle Hindistan’daki talep bu yıl neredeyse ikiye katlandı.

● Yapılan açıklamaya göre, otomotiv ve güneş paneli endüstrilerinden gelen gümüş talebi gücünü koruyacak ve bu da 2022’deki kadar büyük olmasa da önümüzdeki yıllarda daha fazla gümüş arz açığına neden olacak.

● Çekici bir başka gelişme: Comex ve Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA)’nin izlediği Londra ve New York’taki kasalarda depolanan gümüş miktarı bu yıl 370 milyon ons yani 25% oranında düşüş gösterdi.

● Gelecek ay Comex (CUR) gümüş endeksi geride bıraktığımız haftada dört haftalık bir kazanma serisi yakaladı ve 3,1% kayıpla ons başına 20,976 dolara geldi. Gümüş fiyatları geçen yıla kıyasla yaklaşık 10% düşüş kaydetti.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti