Ekonomi ve Finans Haberleri

Gümüş Fiyatlarında Yükseliş Başlayacak Mı?

November 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Gümüş Fiyatlarında Yükseliş Başlayacak Mı?

Gümüş Enstitüsü’nden bu hafta yapılan açıklamaya göre, küresel gümüş talebinin bu yıl 16% artarak 1,2 milyar onsu aşması ve 194 milyon ons ile son dönemlerin en büyük açığını vermesi bekleniyor. Bu rakam 2021’deki 48 milyon onsluk açığın dört katına çıkması anlamına geliyor.

● Gümüşün endüstride mücevherat ve gümüş eşyalar için kullanıldığını belirten grup, külçeler ve madeni paralardaki kullanımın rekor seviyelere ulaşmasını bekliyor. 2020-21 döneminde azalan stokları yenilemek için düşük fiyatlardan yararlanan alıcılar nedeniyle Hindistan’daki talep bu yıl neredeyse ikiye katlandı.

● Yapılan açıklamaya göre, otomotiv ve güneş paneli endüstrilerinden gelen gümüş talebi gücünü koruyacak ve bu da 2022’deki kadar büyük olmasa da önümüzdeki yıllarda daha fazla gümüş arz açığına neden olacak.

● Çekici bir başka gelişme: Comex ve Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA)’nin izlediği Londra ve New York’taki kasalarda depolanan gümüş miktarı bu yıl 370 milyon ons yani 25% oranında düşüş gösterdi.

● Gelecek ay Comex (CUR) gümüş endeksi geride bıraktığımız haftada dört haftalık bir kazanma serisi yakaladı ve 3,1% kayıpla ons başına 20,976 dolara geldi. Gümüş fiyatları geçen yıla kıyasla yaklaşık 10% düşüş kaydetti.

Gümüş Fiyatlarında Yükseliş Başlayacak Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha