Borsa İstanbul Notları

Güçlü Sektörlerin Rasyolarına Göre Cazip Hisseleri

February 1, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Güçlü Sektörlerin Rasyolarına Göre Cazip Hisseleri

Borsa ve hisse senetlerinde ucuzluk kavramı çokça tartışılan ve birçok modelle hesaplaması yapılarak farklı çıkarımlar yapılabilecek bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Kimileri şirketlerin işlem gördüğü temel çarpanlar/rasyolar üzerinden ucuzluk ya da pahalılığa karar verirken, kimileri ise çarpanlardan öte şirketin gelecek yıllarda kâr edebilme potansiyeli üzerinden çıkarımlarda bulunur.

Bu saydığımız yollar en temel prensipte kullanılan 2 yol olarak karşımıza çıkıyor. Daha detaylı ve sayısız birçok yön ve yöntem bu çalışmalar için listelenip örnek gösterilebilir.

Bizler bu çalışmada endeksin yeni zirve tazelemiş olduğu bugünlerde faaliyet ve operasyonların güçlü seyre devam ettiği sektörlerde, en sık kullanılan yöntemlerden biri olan finansal rasyo kıyaslamaları üzerinden gideceğiz.

İncelemeye aldığımız sektörler; tarihsel verilerden yola çıkarak son çeyrekte ağırlıkla güçlü büyümeler sağlayan sektörlerden otomotiv, yazılım, bilişim, gayrimenkul ve dünya genelinde talep artışı ve kriz beklenen gıda sektörü olmuştur. (31 Ocak kapanış fiyatları baz alınarak değerlendirilmiştir.)

❓ Şimdi hangi sektörlerde, kimler geride kalmış öğrenelim!

🚗 Otomotiv: Sektörde BİST100 endeksinde yer alan şirketler araştırma kapsamına alınmış olmakla beraber toplam 6 şirket tarama listesine dahil olmuştur.

👉 PD/DD oranına göre en ucuz şirket → DOAS / 2,38

👉 F/K oranına göre en ucuz şirket → DOAS / 3,45

👉 FD/FAVÖK oranına göre en ucuz şirket → DOAS / 3,02

👨🏻‍💻 Yazılım: Sektörde Yıldız Pazar’a dahil olan şirketler araştırma kapsamına alınmış olmakla beraber toplam 9 şirket tarama listesine dahil olmuştur.

👉 PD/DD oranına göre en ucuz şirket → PENTA / 3,52

👉 F/K oranına göre en ucuz şirket → INDES / 7,57

👉 FD/FAVÖK oranına göre en ucuz şirket → INDES / 2,72

🏡 Gayrimenkul: Sektörde Yıldız Pazar’a dahil olan şirketler araştırma kapsamına alınmış olmakla beraber toplam 25 şirket tarama listesine dahil olmuştur.

👉 PD/DD oranına göre en ucuz şirket → OZKGY / 0,51

👉 F/K oranına göre en ucuz şirket → OZKGY / 1,08

👉 FD/FAVÖK oranına göre en ucuz şirket → EKGYO / 7,71

🍔 Gıda: Sektörde Yıldız Pazar’a dahil olan şirketler araştırma kapsamına alınmış olmakla beraber toplam 13 şirket tarama listesine dahil olmuştur.

👉 PD/DD oranına göre en ucuz şirket → ULUUN / 1,57

👉 F/K oranına göre en ucuz şirket → KAYSE / 5,23

👉 FD/FAVÖK oranına göre en ucuz şirket → KERVT / 5,59

📌 Bu çalışmadan hangi çıkarımlarda bulunmalıyız?

Yazının başında da bahsettiğimiz üzere ucuzluk başlığında tek bir yöntem yoktur. Yani şirketler yüksek kârlar ve büyümeler elde ettiği için ucuz olduğu çıkarımı yeterli olmayacağı gibi görece ucuz finansal rasyolarda fiyatlanmaları da kesin olarak ucuz çıkarımı yapabilmek adına nihai karar stratejisi olamaz.

Bu nedenle düşük finansal rasyolara sahip veya güçlü büyüme sağlayan şirketler üzerinde daha detaylı ve kapsamlı araştırmalar yapılarak yol izlenmesi sağlıklı ve doğru olan yöntemlerden biridir. Buradan elde edebileceğiniz çıkarım, yapacağınız araştırmalarda yukarıda belirlediğimiz kriterleri esas alarak, kriterlere göre ucuz fiyatlanan şirketler hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Güçlü Sektörlerin Rasyolarına Göre Cazip Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000.