BIST Şirket Haberleri

”Güçlü Mevsim, Güçlü Sonuçlar” : PGSUS 3Ç23 Bilançosu

November 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
”Güçlü Mevsim, Güçlü Sonuçlar” : PGSUS 3Ç23 Bilançosu

Pegasus Hava Yolları (PGSUS) 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

”Güçlü Mevsim, Güçlü Sonuçlar” : PGSUS 3Ç23 Bilançosu

  • Şirket 2023 3. çeyrekte beklentilerin (7 milyar TL) 10,7% üzerinde 7,7 milyar TL net kâr açıkladı. Önceki çeyreğe göre 301%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 60% büyüme izlendi. 
  • Net kâr oluşumunda; ciroda izlenen büyüme, toplam AKK’deki (Arz Edilen Koltuk * Kilometre) artış ve ağırlıkla dış hatlardaki yolcu trafiğinde gerçekleşen büyümenin etkili olduğu söylenebilir.
  • 2023 3. çeyrekte net satışlar beklentilere (28,1 milyar TL) paralel 28,1 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 86%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 57% büyüme izlendi. 
  • 2023 3. çeyrekte FAVÖK beklentilerin (11,8 milyar TL) hafif üzerinde 12,1 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 154%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 47% büyüme izlendi. 
  • 2023 3. çeyrekte brüt kâr marjı, önceki çeyreğe göre 12,5 puan artış, önceki yılın aynı çeyreğine göre 5,1 puan düşüşle 38,34% seviyesinde gerçekleşti.
  • Maliyetlerdeki artışa rağmen düşük bilet fiyatlaması ile misafir başına birim gelirde izlenen düşüşün, brüt satış kârı üzerinde baskı yarattığı izleniyor. 
  • Operasyonel kârlılık, 2022 yılının yüksek baz etkisinden kaynaklı olarak önceki yıla göre düşüş izleniyor olsa da havacılığın altın yılı olarak bilinen 2019 yılına kıyasla oldukça üzerinde seyrediyor. Bununla beraber çeyreklik bazda kâr marjlarında baskı oluştuğu görülüyor.
  • Kasım ayının ilk haftası yayınlanan eurocontrol verilerine göre 1 Ekim – 7 Kasım tarihleri arasında PGSUS’un uçuş trafiği önceki yılın aynı dönemine göre 9%, 2019 yılının aynı dönemine göre 3% artışla 19,080 olarak gerçekleşmiştir. 
  • Genel anlamda operasyonel performansın; mevsimselliğin önemli ölçüde etkisiyle beraber önceki çeyreğe göre marjlardaki iyileşme ve gelir büyümesi ile olumlu seyrini sürdürdüğü söylenebilir. 

”Güçlü Mevsim, Güçlü Sonuçlar” : PGSUS 3Ç23 Bilançosu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP