Altın Yorumları

Güçlü İstihdam Verileri Altında Düşüşe Yol Açtı 

February 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Güçlü İstihdam Verileri Altında Düşüşe Yol Açtı 

Altın fiyatları, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanan istihdam verilerinin piyasaların faiz indirimi beklentilerini zayıflatmasıyla son bir haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın TSİ 15.30’da 2.026 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,57% düşüşle 2.042 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada da benzer bir görünüm izlendi. Gram altın 0,55% düşüşle 2.056 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.052 lira oldu.

Güçlü İstihdam Verileri Altında Düşüşe Yol Açtı 

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Piyasalar; FOMC toplantısı ve güçlü istihdam verilerinin ardından faiz indirimi beklentilerinde yeni bir dengelenmenin eşiğinde. Ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen haftaki açıklamaları da bu yıl beklenen faiz indirimlerinin zamanlamasına gölge düşürdü.yorumunu yapıyor.

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verileri, ocak ayında 353 bin yeni iş yaratıldığını gösterdi. Bu rakam, 180 binlik beklentinin oldukça üzerinde geldi. 

Söz konusu güçlü veriler karşısında dolar endeksi 104 seviyesini aşarak son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, gösterge 10 yıllık Hazine getirileri ise 4%’ün üzerine çıktı. 

Dahası, Powell verdiği bir röportajda güçlü verilerin merkez bankası yetkililerine enflasyonun daha da düşeceği güvenini vermesiyle, Fed’in faiz indirimlerine ne zaman başlanacağı konusunda temkinli olacağını söyledi. 

Bu görünüm karşısında CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar şu an Fed’in mayıs ayında faiz indirimine gitme olasılığını 60% olarak fiyatlıyor. 

Güçlü İstihdam Verileri Altında Düşüşe Yol Açtı 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC