Bültenler

Güçlü Büyüme Verisi Sonrası Borsalar Düşüşte

Güçlü Büyüme Verisi Sonrası Borsalar Düşüşte
Google News Icon Takip Et

Dün açıklanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) rakamlarının, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte ivme kazandığını göstermesinin ardından, hisseler erken saatlerde kaydettiği yükselişi kaybetti.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,55% ve S&P 500 0,64% ve Dow Jones 0,67% düştü.

Analist Yorumu 

Borsalar, aslında dün güçlü bilançolar ve ekonomik verilerden destek alarak pozitif bir açılış yapmıştı. Ancak tahvil getirilerinin yükselmesi ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) bugünkü politika kurulu toplantısında, getiri eğrisinin kontrol politikasını değiştirmeyi tartışacağına dair haberlerin ardından endekslerin kazançları tersine döndü ve düşüşle kapandı.

LPL Financial stratejisti Quincy Krosby, döviz piyasalarının BOJ’un politikasını değiştirebileceğini gösteren haberlerle sarsıldığını söyledi.

Ayrıca yen dün öğleden sonra güçlendi. Dolar, yen karşısında 0,6% değer kaybederek 139,46 yene geriledi.

Öte yandan ikinci çeyrek ekonomik büyüme verisi, mart ayında sona eren üç aylık dönemdeki 2%’lik büyümeye kıyasla 2,4% artarken, haftalık işsizlik maaşı başvuruları da şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. 

BMO Family Office baş yatırım yetkilisi Carol Schleif, GSYH verilerinin “yumuşak iniş senaryosunu desteklediğini”, çünkü FED’in son bir buçuk yılda yaptığı çok sayıda faiz artırımına rağmen henüz bir resesyona neden olmadığının açık olduğunu belirtti. Ayrıca enflasyonun da düşmeye devam ettiği hatırlatan Schleif, bu durumu da “yatırımcıların tam olarak umduğu sonuç” olarak nitelendirdi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Japonya Merkez Bankası’nın bugünkü politika toplantısında getiri eğrisi kontrol politikasındaki değişiklikleri tartışacağı haberiyle aynı zamanda gerçekleşen satışlar

2. Meta Platforms’un (META) güçlü bilançosunun verdiği destekle hissedeki yüksek artış

3. McDonald’s (MCD), Comcast (CMCSA), Lam Research (LRCX), AbbVie (ABBV) ve Royal Caribbean (RCL) gibi şirket bilançolarına gelen olumlu tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Emlak, Finans, Sanayi, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Meta Platforms (META), ikinci çeyrekte gelirlerini Wall Street beklentilerinin oldukça üzerinde artırarak kapanışta 5,7% yükseldi.

Chipotle Mexican Grill (CMG), bilançosunda enflasyonun menüsündeki oldukça popüler kalemleri etkilediğini belirtti ve 9,8% geriledi.

Mattel (MAT) beklentilerin üzerinde bir ikinci çeyrek bilançosu açıklasa da “Barbie” filminin patlama yapan ilk hafta sonu gişesi, oyuncaklara yönelik devam eden sessiz taleple çatıştığı için yılın geri kalanına yönelik tahminlerini yineledi. Hisse, 0,4% düştü.

eBay (EBAY) analist tahminlerinin altında kalan bilançosuyla 10,5% değer kaybetti.

Southwest Airlines (LUV) gelirlerinin henüz pandemi öncesi seviyelere geri dönemediğini belirtti ve 8,9% düştü. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı