Bültenler

Güçlü Bilançolarla Borsalar Yeşile Döndü

October 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Güçlü Bilançolarla Borsalar Yeşile Döndü

ABD borsaları, beklenenden daha güçlü sonuçlar açıklayan birkaç mavi çipli şirketin bilançolarından aldığı destekle dünü artıda tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,93%, S&P 500 0,73% ve Dow Jones 0,62% yükseldi.

Analist Yorumu 

Bu hafta S&P 500 üyesi şirketlerin 30%’unun bilançolarını açıklaması bekleniyor. Ki şimdiye kadar açıklanan rakamlar da Wall Street beklentilerinin üzerinde geldi; S&P 500 şirketlerinin 23%’ü bilançolarını açıkladı ve bunların 77%’si analist tahminlerini aştı.

Artık her şey bilançolarla ilgili.” diyen Capitol Securities Management baş ekonomi stratejisti Kent Engelke, yatırımcıları asıl rahatlatan faktörün şirketlerin ileriye dönük açıkladığı (veya açıklamadığı) tahminler olduğunu belirtiyor.

Navellier & Associates kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Louis Navellier, “Eğer bilanço sezonunun geri kalanı, özellikle tüketici odaklı şirketler için ilk açıklanan rakamlar kadar iyi devam ederse, yıl sonuna kadar güçlü bir ralli için iyi bir şekilde konumlanacağız.” yorumunu yapıyor. 

Veri tarafında ise dünün öne çıkan gündemi PMI’lar oldu. ABD hizmet PMI’ı 50,1’den 50,9’a yükselerek son üç ayın en yüksek seviyesini gördü. Öte yandan imalat PMI da 49,8’den 50’ye ulaşarak son altı ayın zirvesine tırmandı. 

S&P Global Market Intelligence’dan Chris Williamson, “Duyarlılık kısmen, enflasyonist baskıların daha da azaldığı göz önüne alındığında giderek daha olası görünen faiz oranlarının zirveye ulaştığı umutları sayesinde iyileşti.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Mavi çip şirketlerin tahminlerden güçlü gelen bilançolarının sindirilmesi

2. Pazartesi günü 200 günlük hareketli ortalamasının altında kapanan S&P 500’ün toparlanması

3. ABD Hazine tahvillerindeki hareketin izlenmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, İletişim, Ham Madde, Tüketici Ürünleri, Emlak, Sanayi, Finans

Zayıf: Enerji

Öne Çıkan Hisseler

General Motors (GM), üçüncü çeyrek bilançosunda analist tahminlerini aşsa da United Auto Workers sendikasının şirketin Arlington, Teksas’taki fabrikasında da greve giderek aylardır süregelen iş bırakma eyleminde vites artıracağı haberleriyle 2,3% geriledi.

General Electric (GE), üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde açıkladığı rakamların yanı sıra yılın geri kalanına ilişkin tahminlerini yükseltti ve 6,5% değer kazandı.

Coca-Cola (KO) güçlü bilançosu ve tahminleriyle dünü 2,9% artıda tamamladı. 

Verizon Communications (VZ) 2023’e yönelik serbest nakit akışı tahminini yükseltmesinin ardından 9,3% ralli yaptı. 

Güçlü Bilançolarla Borsalar Yeşile Döndü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı