Bültenler

Güçlü Banka Bilançolarıyla Borsalar Yükseldi

July 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Güçlü Banka Bilançolarıyla Borsalar Yükseldi

Dün açıklanan haziran ayı perakende satış rakamları, ABD’li tüketicilerin harcama isteklerinin azaldığını gösterse de büyük bankaların ikinci çeyreğe ilişkin açıkladığı güçlü finansal rakamlar ve teknoloji hisselerindeki yukarı yönlü hareketlerle borsalar son 15 ayın en yüksek düzeyini gördü. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,76%, S&P 500 0,71% ve Dow Jones 1,06% yükseldi.

Analist Yorumu 

Son birkaç aydır makroekonomik görünüm ve FED’in faiz kararlarına odaklanan yatırımcılar artık gözünü ikinci çeyrek bilançolarına çevirdi. Ve şimdiye kadar her şey tıkırında. 

Pazartesi günü JPMorgan (JPM), Wells Fargo (WFC) ve BlackRock (BLK) gibi finans devlerinin açıkladığı olumlu bilançoların ardından dün Bank of America (BAC) ve Morgan Stanley (MS) de rakiplerine paralel olarak mart ayındaki bankacılık krizine rağmen güçlü rakamlar açıkladı. 

Bir süredir piyasa hareketlerinde de açıkça gördüğümüz gibi boğalar (artış eğilimi) ve ayılar (düşüş eğilimi) arasında adeta bir rekabet var. Ancak şu ana bakarsak, Krosby bilançolar ve yumuşayan enflasyonla boğaların öne geçtiğini söylüyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bank of America, Morgan Stanley ve Charles Schwab’ın (SCHW) beklentilerin üzerinde açıkladığı bilançolara gelen tepkiler

2. Microsoft’ta yeni yapay zekâ güncellemesiyle görülen sert artış

3. Yumuşak iniş beklentilerini doğrular nitelikteki ekonomik verilerin sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Teknoloji, Finans, Ham Madde, Sağlık, Sanayi

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Emlak, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Bank of America (BAC) hisseleri, Wall Street’in beklentilerini geride bırakan bilançosuyla 4,6% ralli yaptı.

Morgan Stanley (MS), güçlü ikinci çeyrek kâr açıklaması sonrası dünü 6,5% artıda tamamladı.

Lockheed Martin (LMT) ikinci çeyreğe ilişkin beklentileri aşan bilançosunun yanı sıra yıl sonu tahminlerini yükseltti ve kapanışta 2,9% yükseldi.  

Charles Schwab’ın (SCHW) ikinci çeyrek bilançosunda kârı geçen yılın aynı dönemine göre düşse de beklentileri aştı ve şirket açılışta hafif tökezlese de gün sonunda 12,5% değer kazandı. 

Güçlü Banka Bilançolarıyla Borsalar Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı