Bültenler

Güçlü Banka Bilançoları Borsalara Olumlu Yansıdı

Güçlü Banka Bilançoları Borsalara Olumlu Yansıdı
Google News Icon Takip Et

Haftanın son işlem günü öncesi JPMorgan (JPM), Wells Fargo (WFC) ve Citigroup (C) gibi isimlerin açıkladığı ve Wall Street beklentilerinin üzerinde gelen bilançolar, halihazırda hafta boyunca güçlü bir performans sergileyen borsalardaki artışı destekledi.  

Bugün açılışta Dow Jones 0,43%, S&P 500 0,28% ve Nasdaq 0,39% arttı.

📍 Ne oldu? 

JPMorgan Chase, beklentinin üzerinde gelen bilançosuyla açılış öncesinde 2%’nin üzerinde yükseldi. Banka, yüksek faiz oranları ve artan faiz gelirlerinden destek aldı. Wells Fargo da yine analist tahminlerini aşan ikinci çeyrek rakamları sayesinde piyasa öncesinde 3%’ün üzerinde değer kazandı.

Bankacılık şirketlerinin yanı sıra UnitedHealth (UNH) hisseleri de sigorta devinin güçlü bilançosuyla 3% değer kazandı. Şirket ayrıca tüm yıl için gelir tahminlerini de yükseltti.

Bilançolardaki bu görünüme rağmen FactSet’e göre, analistlerin S&P 500 bilançolarında yıllık 7%’lik bir düşüş öngörüsüne paralel olarak bu bilanço sezonu için beklentiler genel olarak olumsuz. Hatta bu çeyrek, S&P 500 kârlarının 31,6% düştüğü 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana en kötü bilanço sezonuna işaret ediyor.

Öte yandan dün açıklanan üretici enflasyonunun (ÜFE) beklentinin altında yükselmesi ve çarşamba günkü yatay yıllık enflasyon verisi de yatırımcı iyimserliğini artırdı. Yatırımcılar şimdi, son verilerin de işaret ettiği üzere gücünü koruyan ekonominin yıl sonuna kadar hisse piyasalarını destekleyip destekleyemeyeceğini değerlendiriyor.

🔎 Ne dediler?

U.S. Bank Wealth Management analisti Bill Merz, “Ekonomik verilerin, enflasyonun hızla düştüğünü ve işgücü piyasasının güçlü kaldığını göstermesiyle bugün çoğu hisse ve tahvil yükseldi. Enflasyonun düşmeye devam edeceğine dair iyimserlik, ikinci çeyrek bilanço sonuçlarını bekleyen yatırımcıları hisse pozisyonlarını artırmaya teşvik etti.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

BlackRock (BLK) ikinci çeyrek için analistlerin 8,45 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr ve 4,45 milyar dolar gelir beklentisinin üzerinde, 9,28 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr ve 4,46 milyar dolar gelir açıkladı. Ancak şirket hissesi 1% geriledi. 

Coinbase (COIN) kripto para piyasalarındaki gelişmeler ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) süregelen davası nedeniyle 1,2% değer kaybetti.

Plug Power (PLUG), Northland Capital Markets’ın şirket notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” olarak yükseltmesiyle açılışta 6% ralli yaptı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC