Altın Yorumları

Güçlenen Dolar Karşısında Altın Geriledi

May 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Güçlenen Dolar Karşısında Altın Geriledi

Altın fiyatları dolarının güçlenmesi karşısında gerilerken, yatırımcılar olası faiz indirimlerinin zaman çizelgesi hakkında daha fazla netlik için Fed yetkililerinin yorumlarını izliyor.

Spot altın, TSİ 14.00’te 2.315 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,31% düşüşle 2.324 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da ekside seyretti ve 0,39% düşüşle 2.399 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.399 lira oldu.

Güçlenen Dolar Karşısında Altın Geriledi

ABD dolar endeksi, bugün rakipleri karşısında 0,2% değer kazanarak altını diğer para birimi sahipleri için daha az cazip hale getirdi.

StoneX analisti Rhona O’Connell, “Altın kesinlikle aşırı alım noktasında ve bu kârın bir kısmı şu anda piyasadan çekildi, bu yüzden konsolidasyon modunda. Özellikle jeopolitik risk ve bankacılık sistemindeki potansiyel streslerle ilgili rüzgarların, nisan ayına kadar marj boyunca gördüğümüz hareketleri tersine çevirmek yerine altına destek verecek kadar güçlü olduğunu düşünüyorum.” yorumunu yapıyor.

Altın, merkez bankalarının güçlü alımları ve artan jeopolitik gerilimlerin ortasında Çinli perakende yatırımcılardan gelen talep nedeniyle 12 Nisan’da 2.431,29 dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

Yatırımcılar şimdi, günün ilerleyen saatlerinde Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de dahil olmak üzere bu hafta konuşacak olan Fed yetkililerinin yorumlarını bekliyor.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, dün yaptığı açıklamada mevcut faiz oranı seviyesinin enflasyonu merkez bankasının 2%’lik hedefine döndürmek için ekonomiyi yeterince soğutması gerektiğini söyledi.

Güçlenen Dolar Karşısında Altın Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC