BIST Şirket Haberleri

Gübre Fabrikaları Sermaye Artırımı için SPK’ya Başvurdu!

June 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Gübre Fabrikaları Sermaye Artırımı için SPK’ya Başvurdu!

Gübre Fabrikaları (GUBRF), 5 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısında, bedelsiz sermaye artırımı kararı aldığını duyurmuştu. Şirket, konuyla ilgili bugün yaptığı ikinci KAP bildiriminde, söz konusu bedelsiz sermaye artırımı için SPK’ya başvuruda bulunduğunu açıkladı. Peki, bundan sonra süreç nasıl işleyecek? 🤔

💡 Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin iç kaynaklarını kullanarak hissedarlarından ek bir ödeme talep etmeksizin sermayelerini artırmaları işlemidir. Bu işlem sonucunda hissedarlar, mevcut hisse senedi oranlarında bedelsiz hisse senedi alır. Yani hissedarlar daha fazla hisseye sahip olurken ekstra bir ödeme yapmaz.

📃 Gübre Fabrikaları’nın Bedelsiz Sermaye Artırımı Detayları

Gübre Fabrikaları yönetim kurulu toplantısında alınan karara göre, şirketin 1.000.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 334.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesi, toplam 1.002.000.000 TL artırılarak 1.336.000.000 TL’ye yükseltilecek. Bu sermaye artırımının tamamı iç kaynaklardan karşılanacak.

📊 Bölünme Sonrası Portföyde Kaç Hisse Olacak?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun bedelsiz sermaye artırım başvurusunu onaylaması halinde bölünme gününe kadar portföyünde GUBRF hissesi bulunan tüm yatırımcılar bedelsiz sermaye artırımından yararlanabilecek.

Hissenin 300% oranında bölünmeye gitmesiyle birlikte 100 lotu bulunan yatırımcının 400 lotu olacak.

✍🏻 Bedelsiz Sermaye Artırımı için Başvuru Yapmaya Gerek Var mı?

Midas yatırım hesabında Gübre Fabrikaları (GUBRF) hissesi bulunan yatırımcıların bedelsiz sermaye artırımı için herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Bölünmeden elde edilen lotlar otomatik olarak yatırım hesabına yansıtılır ve hisse düzeltilmiş fiyattan işlem görmeye başlar.

Gübre Fabrikaları Sermaye Artırımı için SPK'ya Başvurdu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı