GTA 6 Fragmanı Yayınlandı! Serinin Önceki Oyunları TTWO’yu Nasıl Etkilemişti?

December 7, 2023 • 4 dakika okuma süresi
GTA 6 Fragmanı Yayınlandı! Serinin Önceki Oyunları TTWO’yu Nasıl Etkilemişti?

10 yıl, 10 koca yıl! GTA V üzerinden geçen 10 yılın ardından tüm dünyanın merakla beklediği an geldi ve yeni GTA oyunun resmi fragmanı yayınlandı. Yayınlandığı andan yalnızca birkaç gün sonra yaklaşık 120 milyona yakın izlendi ve 10 milyona yakın da beğeni aldı. Yalnızca bu sayılar bile GTA gibi bir franchise’ın ne kadar sevildiği ile alakalı bir bilgi veriyor diye düşünüyoruz.

Peki, Neler Gördük Fragmanda?

Fragmanda ilk dikkatimizi çeken şey haliyle grafikler oldu. GTA V’in “çizgi roman” estetiğine yakın grafiklerinin de üzerinde, günümüz grafik teknolojilerine uygun biraz daha gerçekçi bir dünya görmek, fragmanı izleyen herkesi büyüsü altına aldı. Fragmanlar genel olarak eserin aslından farklı olarak, süslenmiş bir şekilde insanlara sunulur fakat Rockstar Games, bu noktada da farkını ortaya koyan bir şirket. Çünkü şirket, GTA serisinin bu zamana kadarki tüm tanıtımlarını “oyun için grafik motoru” ile hazırlanmış görsellerle hazırlıyor. Yani ne izlediyseniz, aynı şeyleri oynarken de yaşayacaksınız. O yüzden plajları, mahalleleri, plazaları, gece kulüplerini böyle yüksek seviye bir grafikle görmek herkesi memnun etti.

Üstelik serinin bu ayağında, GTA’nın kendi kurgusal evreninde var olan ve 20 yılı aşkın süredir adından da bahsettiren Vice City’e geri dönüyoruz. Vice City’de ise bu kez 2 karakteri oynayacağız. Şimdiden modern “Bonnie & Clyde” olarak nitelendirilen Lucia ve Jason çifti, GTA VI’daki ana hikayenin başrolleri olacak. 

Tabii bir de fragmanın sonunda çıkış tarihini gördük: 2025! Tüm hayranlar gibi biz de şimdiden 2025 yılına kadar nasıl sabredeceğimizi düşünmeye başladık…

O zaman şöyle geçmişe doğru bir yolculuk yapalım da azıcık vakit geçsin he! Bugün fragman tüm dünyayı kasıp kavururken geçmişteki GTA oyunlarının, oyunları yapan Rockstar Games’in bünyesinde olduğu Take-Two Interacitve (TTWO) şirketine olan etkilerine de bir göz atalım istersen. 

GTA Serisinin Önceki Oyunları, TTWO’yu Nasıl Etkilemişti?

Hazır Vice City’e geri dönmeye hazırlanıyorken biraz zamanda da geri dönelim, GTA serisinin oyunu yapan ana şirket Take-Two Interactive (TTWO)’e katkısına bir göz atalım. 

Serinin bir önceki oyunu GTA V, 2013 yılında piyasaya sürüldü. GTA V, Kasım 2023 itibarıyla dünya çapında 190 milyondan fazla sattı. Bu satış rakamı GTA V’i, tüm zamanların en çok satan video oyunlarından biri yapmaya yetiyor. Hatta COVID-19 pandemilerinin olduğu 2020 yılında GTA V 20 milyon adet satarak ilk çıkışından bu yana en çok satan yıl olmuştu.

GTA 6 Fragmanı Yayınlandı! Serinin Önceki Oyunları TTWO’yu Nasıl Etkilemişti?

2013 yılından bu yana GTA V’in hâlâ popüler olmasının en büyük etkenlerinden biri de orijinal oyunun çıkışından kısa bir süre sonra, Ekim 2013’te yayınlanan GTA V Online oldu. GTA V Online’ın aktif kullanıcı sayısı Kasım 2023 itibarıyla 160 binden fazla. Kısacası oyuncuların GTA V’e olan bağlılığı hâlâ muazzam bir seviyede. 

GTA 6 Fragmanı Yayınlandı! Serinin Önceki Oyunları TTWO’yu Nasıl Etkilemişti?

Biraz da oyunun yapımcısı Rockstar Games’i bünyesine barındıran Take-Two Interactive (TTWO) hakkında konuşalım. Take-Two Interactive (TTWO), 2023 mali yılında %51’lik muazzam bir gelir artışıyla toplamda 5,3 milyar dolar gelir elde etti. Şirket, yıl sonu gelir beklentisinin 5,45 milyar ile 5,55 milyar dolar aralığında olduğunu tekrarladı. 

Take-Two CEO’su Strauss Zelnick, “Geleceğe dönük olarak, şirketimizin uzun vadeli büyüme potansiyeli ve hissedarlarımıza değer sunma kapasitesine güveniyorum” dedi. “Oyun geliştirme portföyümüz güçlü ve çeşitli bir şekilde büyümeye devam ediyor. Dünya genelindeki takipçilerimize heyecan verici oyunlar sunma konusunda yaklaşıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

CEO Zelnick, GTA VI için büyük bir heyecanın olduğunu ve oyuncuların bu oyunu sabırsızlıkla beklediğini belirtti. Zelnick ayrıca oyun endüstrisi için ekonomik ortamın hala zorlu olduğunu, ancak pazarın ilerlemeye devam edeceğine dair iyimser olduğunu dile getirdi.

Bakalım, GTA VI çıktığı andan sonra GTA V’in tahtını devralacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

GTA 6 Fragmanı Yayınlandı! Serinin Önceki Oyunları TTWO’yu Nasıl Etkilemişti?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TweakTown, Statista