Bültenler

GSYH Verisi Borsalara Olumlu Yansıdı

January 26, 2024 • 3 dakika okuma süresi
GSYH Verisi Borsalara Olumlu Yansıdı

Tesla (TSLA) ve Humana (HUM) bilançolarıyla seans başında hafif tökezleyen borsalar, güçlü ekonomik büyüme rakamlarının yumuşak iniş beklentilerini desteklemesiyle artıda kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,2%, S&P 500 0,5% ve Dow Jones 0,6% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Teknoloji ve iletişim hisseleri, Humana’nın hayal kırıklığına uğratan üç aylık rakamları ve Tesla’nın beklentilerin altında kalan bilançosunda yaptığı uyarılara rağmen haftalık 4%’ün üzerinde bir performansa imza attı. 

Öte yandan yatırımcıların gündeminde ABD gayri safi yurtiçi hasıla verileri yer aldı. ABD ekonomisi, dördüncü çeyrekte yıllık bazda 3,3% büyüyerek analitlerin 2%’lik beklentisini aştı. 

Söz konusu veri yumuşak inişe, yani enflasyon düşerken bile ekonominin dirençli kalacağı bir duruma ilişkin umutları güçlendirdi. Veriler aynı zamanda, birçok analist ve ekonomistin 2023 için kasvetli durgunluk tahminlerine de meydan okudu.

Ancak “Tedarik sorunları ve Çin’in yeni teşvik planı nedeniyle emtialar ısınmaya başlıyor.” diyen BN Capital analisti Leo Nelissen, “bu haftaki yükseliş ve karışık bilanço tablosundan sonra, önümüzdeki günlerin muhtemelen biraz daha sakin geçeceğini ve bir miktar aşağı yönlü riskin artacağını” düşünüyor.

Yatırımcılar şimdi gözünü, bugün açıklanacak olan ve Fed’in favori enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisine çevirdi.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Tesla’nın zayıf tahminleri sonrası hissedeki büyük düşüş

2. IBM (IBM) gibi diğer isimlerdeki güçlü hareket

3. Tesla hariç piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki yukarı yönlü performans

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Kamu Hizmetleri, İletişim, Teknoloji, Ham Madde, Sanayi, Enerji

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Sağlık

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, zorlu bir başlangıç yaptıkları 2024’te yeniden yeşile döndü Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Haftaya İyi Bir son

ABD’de Intel’in (INTC) hayal kırıklığına uğratan bilançosu borsalara gölge düşürürken, yatırımcılar şimdiye kadar kazançlı geçen haftaya odaklanmaya devam ediyor. S&P 500 son dört günde 1,1% ve Dow Jones 0,5% yükseldi. Öte yandan Nasdaq dünkü kapanışta da artıda kalarak bu hafta 1,3% bir artışa imza attı. 

🤖 2. FTC Yapay Zekâya Meydan Okuyor

GSYH Verisi Borsalara Olumlu Yansıdı

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), bu kez yapay zekâyı karşısına aldı. Komisyon, sektörün en büyük oyuncuları arasında yer alan Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT) Anthropic ve OpenAI ile ilgili “yapılan yatırımları ve ortaklıkları” gözden geçirmek üzere bir soruşturma başlattığını duyurdu. Lina Khan liderliğindeki FTC’nin çalışması, Wall Street’te ChatGPT popülerliğiyle artan yapay zekâ girişimlerinin ardından geldi. Khan, “FTC’de yapay zekânın hızlı gelişimi ve yaygınlaştırılması, kurum çapındaki çalışmalarımıza bilgi sağlıyor. Kayıtlarda yer alan yasalarda yapay zekâ muafiyeti yok ve şirketlerin rekabeti engellemek veya halkı kandırmak için güçlerini nasıl kullanabileceğini yakından inceliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

GSYH Verisi Borsalara Olumlu Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing