Borsa Haberleri

GSK ve Sanofi, Pfizer ve Moderna’yı Tahtından Edebilir

June 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
GSK ve Sanofi, Pfizer ve Moderna’yı Tahtından Edebilir

GSK (GSK) ve Sanofi (SNY), geliştirdikleri Covid aşısıyla Moderna (MRNA) ve Pfizer (PFE) aşılarına meydan okuyabileceklerini gösterdi. Sanofi (SNY) şirket yetkilileri tarafından cuma günü erken saatlerde konuyla ilgili açıklama yapıldı ve geliştirdikleri aşının virüsün varyantlarında da etkili olduğu belirtildi.

Söz konusu aşının Wuhan ve Beta varyantına 64,7% oranında, Omicron varyantına ise 72% oranında etki gösterdiğinin altı çizildi. Yeni veriler, söz konusu şirketlerin varyantları hedefleyen güçlendirici aşılarının ileride oluşabilecek mutayonlara karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor. Aşıyla ilgili yapılan açıklamaların ardından her iki şirketin de hisselerinde artış gözlemlendi.

GSK ve Sanofi, 2 Yılın Ardından İddialı Bir Aşıyla Geri Döndü

GSK ve Sanofi, 2020 yılında Covid aşısı üzerinde ortak bir çalışma yaptı ve bu girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Covid-19 aşı pazarına dâhil olma fırsatını kaçıran bu ortaklık iki yıl gecikmeli olarak iddialı bir aşı çalışmasıyla geri döndü. Bir süredir Pfizer ve Moderna aşılarının piyasadaki hâkim konumlarının yakın zamanda değişebileceği konuşuluyordu. Söz konusu aşıların Omicron varyantına karşı yeterli korumayı sağlamaması aşı piyasasında yeni alternatiflere olan ihtiyacı da artırdı. Sanofi ve GSK tarafından geliştiren aşı, vürüsün mutasyonlarına karşı da etkin bir koruma sağlayacak. Ayrıca söz konusu şirketlerin varyantlara yönelik geliştirdiği aşı güçlendiriciler de ilerleyen dönemlerde oluşması muhtemel ihtiyaçlara cevap verecek.

Sanofi Hisseleri 3,4%, GSK 1% Yükseldi

Söz konusu şirketlerin aşıyla ilgili açıklamalarının ardından Cuma günü borsalarda hareketlenmeler yaşandı ve Sanofi hisseleri 3,4%, GSK hisseleri ise 1% oranında yükseldi. Aşı piyasasında dengeleri değiştirme potansiyeli taşıyan bu adım, Pfizer ve Moderna gibi şirketlerin hisselerinde de hareketlenmeye neden oldu. Pfizer hisseleri 0,3% oranında artarken Moderna’da 0,3%’lük bir düşüş gözlemlendi. 

GSK ve Sanofi, Pfizer ve Moderna'yı Tahtından Edebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı