Borsa Haberleri

GSK, Pfizer ve BioNTech’e COVID-19 Aşı Teknolojisi için Dava Açıyor

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
GSK, Pfizer ve BioNTech’e COVID-19 Aşı Teknolojisi için Dava Açıyor

İngiliz sağlık devi GlaxoSmithKline (GSK), Delaware eyaleti federal mahkemesinde Pfizer (PFE) ve BioNTech’i (BNTX), ikilinin satış rekorları kıran COVID-19 aşılarındaki mRNA teknolojisiyle ilgili GSK patentlerini ihlal etmekle suçlayarak dava açtı.

GSK dava kapsamında Pfizer ve BioNTech’in Comirnaty aşılarının, şirketin COVID-19 salgınının patlak vermesinden “on yıldan fazla bir süre önce” geliştirilen mRNA-aşı yeniliklerindeki patent haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Bir Pfizer sözcüsü yaptığı açıklamada şirketin “Comirnaty ile ilgili fikri mülkiyet pozisyonuna güvendiğini” ve GSK’nın iddialarına karşı “şiddetle savunma yapma” niyetinde olduğunu söyledi. 

Bir GSK sözcüsü ise şirket patentlerinin “Pfizer ve BioNTech’in COVID-19 mRNA aşılarında kullanılan temel teknolojiyi sağladığına” inandığını ve “bu patentleri ticari olarak makul koşullarda lisanslamaya ve hastaların aşılara sürekli erişimini sağlamaya” istekli olduğunu söyledi.

Dava, 2022 yılında Moderna (MRNA) tarafından Pfizer’e karşı açılan bir dava da dahil olmak üzere, aşılarında kullanılan teknoloji için patent telif ücretleri konusunda Pfizer, BioNTech ve Moderna’yı içeren yüksek profilli davalar ağına eklendi.

Londra merkezli GSK, mahkemeden Pfizer ve BioNTech’ten devam eden bir patent lisanslama ücretini de içeren belirtilmemiş bir miktar maddi tazminat talep etti.

GSK şikayetinde, patentlerinin, bilim insanlarının 2008 yılında geliştirmeye başladığı mRNA’yı insan hücrelerine taşıma teknolojisini kapsadığını söyledi. GSK, 2015 yılında Novartis’in (NVS) aşı işinin bir bölümünü satın aldığında buluşların haklarını da satın aldığını söyledi.

GSK, Pfizer ve BioNTech’e COVID-19 Aşı Teknolojisi için Dava Açıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters