Borsa Haberleri

GSK, CureVac’ın Covid ve Grip Aşıları Haklarını Satın Aldı

GSK, CureVac’ın Covid ve Grip Aşıları Haklarını Satın Aldı
Google News Icon Takip Et

İngiliz ilaç devi GSK (GSK), Alman biyoteknoloji şirketi CureVac (CVAC) ile yeniden yapılandırdığı ortaklık kapsamında, iki şirketin ortaklaşa geliştirdiği birkaç aşının kontrolünü satın alacağını açıkladı.

Ortaklık kapsamında CureVac’ın Covid ve grip aşı haklarını satın alan GSK, şirkete 400 milyon avro (429,44 milyon dolar) peşin ve 1,05 milyar avroya (1,13 milyar dolar) kadar geliştirme, ruhsatlandırma ve satış aşamalarının yanı sıra, kademeli telif ücreti ödeyeceğini söyledi.

Bir GSK sözcüsü, açıklanan lisans anlaşmasının GSK’nın CureVac’taki 130 milyon avroluk hissesinin büyüklüğünü etkilemediğini belirtti. 

İkili arasında 2020 yılındaki COVID-19 salgını sırasında başlayan ortaklık kapsamında iki şirket, mesajcı RNA (mRNA) teknolojisini kullanarak bulaşıcı hastalıklar için aşı geliştirmek üzere birlikte çalışıyordu. 

Dünyanın önde gelen aşı üreticilerinden biri olan GSK için söz konusu anlaşma, CEO Emma Walmsley’in bu on yılın sonunda patent sürelerinin dolmasına ve mevcut en çok satan ilaçlardan elde edilen gelirin azalmasına karşı bir strateji olarak aşılara ve bulaşıcı hastalıklara odaklanmasını yansıtıyor.

GSK, şimdi grip için bir aşı ve faz II denemelerinde olan COVID-19 için bir aşı ve faz I veya erken aşama denemelerinde olan kuş gribi için bir aşı geliştirmeye devam edecek.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing