Borsa Haberleri

GSK, 1,4 Milyar Dolarlık Aiolos Bio Anlaşmasıyla Solunumda Güçlenecek

January 9, 2024 • 1 dakika okuma süresi
GSK, 1,4 Milyar Dolarlık Aiolos Bio Anlaşmasıyla Solunumda Güçlenecek

İngiliz ilaç şirketi GSK, astım ilacı üreticisi Aiolos Bio’yu 1,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alarak solunum hastalıkları tedavileri portföyünü güçlendirmeyi hedefliyor. 

Henüz geçtiğimiz yıl kurulan Aiolos, solunum ve iltihaplı hastalıklar için ilaçlar ve tedaviler üzerinde çalışıyor. Şu anda şirket, orta aşama klinik deneylere girmeye hazır bir astım tedavisi olan “AIO-001” ilacı üzerinde çalışıyor.

GSK’nın baş bilim sorumlusu Tony Wood, ilacın belirli koşullara sahip ağır astım hastalarının 40%’ı da dahil olmak üzere mevcut solunum biyolojik portföyünün erişimini genişleteceğini söyledi.

GSK’nın şu anda solunum sinsityal virüs (RSV) aşısının piyasaya sürülmesiyle güçlü bir şekilde büyüyen solunum hastalıkları portföyü, patent sürelerinin sona ermesi ve bu on yılın sonunda mevcut en çok satan ürünlerinden elde edilen gelirin azalması kombinasyonuyla boğuşan şirket için bir önemli bir noktası haline geldi. 

GSK, 1,4 Milyar Dolarlık Aiolos Bio Anlaşmasıyla Solunumda Güçlenecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters