ABD Borsası Notları

Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde

February 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde

Bugün TSİ 16:30’da açıklanacak istihdam verilerinin, Fed’in faiz indirim sürecinde önem arz ettiği söylenebilir. Fed Başkanı Powell’ın “Eğer işgücü piyasasında bir zayıflık görürsek bu durum faiz indirimi kararının lehine olur. Ancak aksi olursa ve enflasyonun daha yüksek olduğunu görürsek faiz indirimleri ertelenir.” ifadesi bugün açıklanacak verinin önemini daha da artırıyor.

Geçen ay 216 bin kişilik artış gösteren tarım dışı istihdamın bu ay 183 bin kişi artış göstererek yavaşlaması bekleniyor.

Dün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi, beklenenden fazla artış göstererek son haftalardaki yükseliş ivmesini korudu ve işgücü piyasasının soğuduğuna işaret etti.

Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde

Son açıklanan ocak ayına ilişkin işten çıkarma duyuruları verisi ise finans ve teknoloji sektörlerindeki yeniden yapılanmalardan dolayı son 10 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Ocak ayında duyurulan işten çıkarmalar, aralık ayındaki 34.817’den 136% artışla 82.307’ye ulaştı. Bu rakamın Mart 2023’ten bu yana en yüksek aylık işten çıkarma rakamı olduğu belirtilebilir.

Özellikle finans sektöründeki iş kesintileri geçen yıla göre iki katına çıkarak 23.238 oldu.

Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı