Bültenler

Gözler FED Yetkililerine Çevrildi!

June 20, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Gözler FED Yetkililerine Çevrildi!

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Bugün ABD piyasaları köleliğe son verilme günü olarak bilinen Juneteenth tatili sebebiyle kapalı olacak. 
 • Bu haftanın anahtar kelimeleri önceki haftayla paralel olarak yine faiz, FED, enflasyon ve durgunluk olacak.
 • Hafta sonu gözümüz kulağımız FED yetkililerinin konuşmalarındaydı. FED Üyesi Christopher Waller, verilerin beklediği gibi gelmesi halinde Temmuz ayı toplantısında  bir 75 baz puanlık faiz artışını daha destekleyeceğini belirtirken resesyon beklentilerini abartılı buldu. Waller’ın enflasyona ilişkin “Enflasyona neyin yol açtığıyla ilgilenmiyorum. Enflasyon çok yüksek ve bizim görevimiz enflasyonu düşürmek” ifadeleri ise dikkatleri çekti. Cleveland FED Başkanı Loretta Mester ise enflasyonla mücadele sürecinde resesyon riskine işaret ederken enflasyonun 2% hedefine dönmesinin yıllar alabileceğini belirtti.
 • FED Konuşacak: Bullard, Mester ve Powell olmak üzere 3 FED yetkilisi konuşma yapacak. Özellikle Powell’ın konuşmasında enflasyona ve gelecek faiz artırımlarına ilişkin yorumları borsa üzerinde etkili olacak.
 • Ekonomik Veriler: Gayrimenkul satışları ve işsizlik verisi açıklanacak. Gayrimenkul satışları verisi, faiz artırımlarının sektör üzerindeki etkisini gösterecek. Sektör hisseleri odak noktasında olacak.
 • İşsizlik verisi ise işgücü piyasasının sağlığına ve resesyon ihtimaline dair fikir verecek. Beklentilerin üzerinde bir veri yani daha düşük işsiz sayısı pozitif değerlendirilecek.
 • Bilanço: FedEx 23 haziran perşembe günü bilanço açıklayacak. Ekonomik aktiviteye ilişkin de bir veri sağlayacağı için beklentilerin üzerinde gelmesi genel borsa adına pozitif değerlendirilebilir.
 • İçgörü: Bu hafta açıklanacak verilerin hisse senetlerinde sert hareketler gerçekleştirme ihtimali bulunuyor.
Gözler FED Yetkililerine Çevrildi!

💎 Değerli Madenler

Altın, FED üyelerinin faiz oranları ile ilgili açıklamaları sonrası düşüş trendine son verdi. Güvenli liman olma özelliği nedeniyle altın, resesyon ve enflasyon endişelerinin olduğu bir ortamda tercih edilen bir yatırım aracı özelliğine sahip. FED yetkililerinin ve FED Başkanı Powell’ın bu hafta ABD Senatosu Bankacılık Komitesi önünde gerçekleştireceği 6 aylık para politikası sunumu da ekonomiye ilişkin görünüm hakkında detaylar sunacağı için altın fiyatlarının seyri açısından takip edilebilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, parasal sıkılaşmanın resesyon ile sonuçlanacağı endişeleriyle geçtiğimiz haftayı sert bir düşüşle kapattı. Güncelde 113 dolar civarında yatay işlem gören Bren petrol fiyatları için A​​BD Enerji Bakanı Jennifer Granholm haftasonu yaptığı açıklamada talepte yukarı yönlü ivmenin devam etmesini beklediklerini ve bunun da fiyatlarda artışa sebep olacağını söyledi.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Gözler FED Yetkililerine Çevrildi!

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Gözler FED Yetkililerine Çevrildi!

Pfizer (PFE), Moderna (MRNA)

 • ABD’li sağlık şirketleri, Pfizer ve Moderna’nın bebekler ve küçük çocuklar için COVID-19 aşıları onayladı – bu mRNA tabanlı aşı üreticilerinin satışlarını artırmaya yardımcı olabilecek bir hareket. Kaynak

 • ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri için Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi, altı ay ile dört yaş arasındaki gençler için Pfizer’in üç doz aşısını önermek için ve Moderna’nın altı aydan beş yaşına kadar olan çocuklara iki doz aşısını önermek için ayrı ayrı 12’ye 0 oy verdiler. 
Gözler FED Yetkililerine Çevrildi!

eBay (EBAY) 

 • eBay bugün Türkiye’deki pazar yeri işletmesi GittiGidiyor’u kapatmak için adımlar atacağını duyurdu. eBay, 2011 yılında GittiGidiyor’un çoğunluk hissesini satın almıştı ve bu zamana kadar işi bağımsız bir platform olarak yürüttü. Kaynak

 • Şirket, küresel olarak ticari operasyonlarını düzenli olarak gözden geçirmektedir ve bu zor ama stratejik kararı pazarda süregelen rekabet dinamiklerine dayalı olarak almıştır. Bugünden itibaren satıcılar yeni ürün listeleyemeyecek ve 18 Temmuz’dan itibaren alıcılar yeni alım yapamayacak. Alıcılar ve satıcılar 5 Eylül 2022’ye kadar Hesabım sayfalarına erişebilecekler.

 • GittiGidiyor işinin kapatılmasının eBay’in 2. çeyrek veya tüm yıl sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor. Referans olarak, GittiGidiyor, eBay’in 2022 yılının ilk çeyreği sonundaki konsolide aktif alıcı sayısına yaklaşık 4 milyon aktif alıcı katkıda bulunmuştur.
Gözler FED Yetkililerine Çevrildi!

Tesla (TSLA)

 • ​​Bir Tesla hissedarı, elektrikli otomobil üreticisi Elon Musk ve yönetim kurulunu işyerinde ayrımcılık ve tacizle ilgili şikayetleri ele almayı ihmal etmek ve “zehirli bir işyeri kültürü” oluşturmakla suçlayarak dava etti. Perşembe günkü dava, fabrikalarında ırk ayrımcılığı ve cinsel tacizle suçlanan Tesla’ya karşı açılan ilk dava da değil.

 • Yatırımcı Solomon Chau, “Tesla, kendi çalışanlarına karşı ırkçı ve cinsiyetçi suistimal ve ayrımcılığa dayalı zehirli bir işyeri kültürü yarattı” dedi. Kaynak

 • Tesla, ayrımcılığa müsamaha göstermediğini ve işçilerin şikayetlerini gidermek için adımlar attığını söyledi.

Gözler FED Yetkililerine Çevrildi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı